Fotbalový krajský přebor dorostenců se na podzim odehrával v režii mladých hráčů zdejší Jiskry. Jejich starší tým je v čele tabulky se tříbodovým náskokem, mladší jsou druzí. Litomyšlský trenér ZDENĚK KOCMAN se tudíž za první polovinou sezony může ohlížet s radostí.
„Musím říci, že jsem počítal s umístěním staršího dorostu do třetího místa. Mladší jsem viděl někde v polovině tabulky, ti mě mile překvapili,“ říká Kocman. Důvody optimismu byly nasnadě. „Tým je kvalitní, v létě odešli pouze dva hráči, kluci jsou dlouho spolu, proto jsme měli ambice hrát o nejpřednější příčky.“

Obranou i útokem

Silnou stránkou litomyšlského staršího dorostu byla defenziva. Jiskra inkasovala jen deset branek a to je nejlepší číslo v celé soutěži. „Na druhou stranu máme i hráče, kteří umějí dávat góly, což je moc důležité. Pokud hrajete dobře a nestřílíte branky, je to k ničemu. Dařily se standardní situace, kluci vědí, kam se mají postavit a přináší to ovoce,“ upozorňuje Kocman. Že by ale neměl se svými svěřenci dál co vylepšovat, to jistě nehrozí. „Chci, aby hoši pracovali na technické vybavenosti, aby zrychlili přechod z obrany do útoku a více se tlačili do koncovky. Prostě chceme náš výkon dále zkvalitňovat,“ říká trenér Zdeněk Kocman.

Vydařených zápasů v podání litomyšlských dorostenců bylo na podzim více než dost. Kocman si nejvíce cení vítězství v Letohradu a nad SK Chrudim. „Slušné to bylo i ve Svitavách, kde jsme bohužel takticky nezvládli závěr a přišli o tři body. U slabších soupeřů byla jen otázka času, kdy je přehrajeme.“ Ambicemi Jiskry pro jaro se Kocman netají. „Určitě chceme krajský přebor vyhrát a dotáhnout sezonu do konce. Pokusíme se přes zimu získat dva nové hráče, abychom zacelili mezery po těch, kteří odešli či odejdou,“ říká trenér. O případném postupu do divize C již hovoří mnohem opatrněji. „V létě přechází pět nejlepších hráčů do kategorie mužů. Navíc nastane problém s počtem mladších dorostenců a to by se muselo nějak vyřešit, například spoluprací s jiným oddílem. Pak by divize mohla mít význam, jinak ale ne.“

Naděje pro muže

Z jednotlivců hodnotí kouč Kocman nejvýše stopera Martina Haška. „To je hráč, který má předpoklady pro vyšší soutěže. Ostatní kluci pracují s výkyvy výkonnosti a s výpadky, ať z důvodů zdravotních či osobních. Každý má své rezervy.“ Končící ročník by však měl být dobrou perspektivou pro A družstvo Jiskry. „Bude záležet na hráčích samotných a na jejich přístupu. Přechod do mužů není jednoduchý, musí se učit vedle zkušených hráčů, ale šanci mají všichni,“ věří trenér.

Zdeněk Kocman jako zkušený mládežnický trenér řadí podzimní výsledek z dorostem Jiskry ve své kariéře vysoko. „Kluci, kteří přišli do Litomyšle, ukázali, že ne nadarmo prošli nějakou výchovou, a pomohli i místním spoluhráčům. Je to velký úspěch už proto, že dosavadní vítězové krajského přeboru se rekrutovali z tradičních mládežnických základen. Důležité bude, aby se kluci udrželi i v A týmu, mohou pět šest let tvořit základ litomyšlského fotbalu,“ uvedl Kocman. Pro jaro by si přál zvýšení konkurence v týmu a silnější lavičku, tak či onak chce přivést dorostence Jiskry k prvenství v Pardubickém kraji. (rh)

Nejbližším pronásledovatelem litomyšlských dorostenců jsou v průběžné tabulky hráči TJ Svitavy. Oba kluby za sebou nechaly mj. Teslu Pardubice, FC Hlinsko, AFK Chrudim B nebo Ústí nad Orlicí. Zkrátka a dobře, starší dorostenci ze Svitavska podzimní části soutěže dominovali a zasluhují uznání.

„Obecně vzato můžeme být v polovině sezony spokojeni,“ pronesl trenér staršího dorostu TJ Svitavy PAVEL DANĚK. „Před podzimkem totiž panovaly trochu obavy, jestli nastupující hráčská garnitura dokáže nahradit odcházející opory, ale mladíci v čele s Novákem, Sedlákem nebo brankářem Uchytilem nám svými výkony vrásky smazali.“

Kanonýr chyběl

Svitavští přezimují na druhém místě jen o tři body za vedoucí Litomyšlí, ale mohlo být i lépe. Ztrátu nabrali z velké části vinou absence důležitého člena týmu. „Jeden z našich klíčových hráčů, střelec Frolo, dostal disciplinární stop na tři zápasy a v tomto období jsme ztratili sedm bodů,“ upozorňuje Pavel Daněk na podstatnou skutečnost.

Svitavský dorost nicméně v průběhu půlsezony ozdobila dobrá souhra celého mužstva. „Jen třináct obdržených branek hovoří o kvalitní obraně a naopak 38 vstřelených je jasnou výpovědí o naší střelecké potenci. Mikolín je s jedenácti trefami druhý nejlepší střelec přeboru za Slováčkem z Hlinska, zmíněný Frolo se trefil osmkrát, dobře navázal i záložník Novák se šesti zářezy na pažbě,“ vypočítává Daněk kvalitní individuální výkony v podání řady svěřenců.

Metoda cukru a biče

Jak zajistit, aby vysoký standard výkonnosti přetrval i na jaře a kdo ví, aby se třeba podařilo atakovat i tu nejvyšší příčku? O tom trenér Daněk samozřejmě intenzivně přemýšlí. „Je to pořád o tom samém, trénovat a trénovat. To je bohužel při práci s dorostem problém. Většina kluků je rozjeta po internátech, na trénincích se přes týden nesejdeme. Zimní přípravu proto nastavíme tak, že hlavní zátěž bude probíhat v pátek a sobotu, kdy se budeme moci sejít v co největším počtu. Při práci s dorostem musí mít trenér v jedné ruce cukr a ve druhé bič,“ říká kouč Daněk.

Zkušený trenér si je vědom faktu, že přechod ze žáků do dorostu je těžký, ne všichni mladí hráči jsou schopni nebo ochotni jej akceptovat. „Ale když vidíme, že v tom klukovi něco je, tak se snažíme z něho dostat maximum. Přes zimu se zúčastníme několika halových dorosteneckých turnajů, ale v plánu jsou i zápasy venku proti mužům, třeba z Janova nebo Opatovce, aby si kluci zvykali na silovější pojetí fotbalu,“ říká Daněk.

Pro jarní část KP dorostu má on i jeho mužstvo smělé plány. „Netajíme se cílem to Litomyšli nebo dalším kandidátům na prvenství co nejvíce znepříjemnit a sami se o to první místo porvat. Bojovnost ani touha po vítězství uvnitř mužstva nechybí a jak zní latinské přísloví – Vergilius veneas – Odvážnému štěstí přeje. Tak uvidíme.“ (mo)