Prestižní fotbalový turnaj mládeže Miltra Cup se do loňského roku hrál v Městečku Trnávce a byl určen pro kategorii starší přípravky.

Letošek nabídl změnu. Klání se přesunulo na Svitavský stadion a na třech hracích plochách se představilo celkem dvacet družstev mladších žáků. Co se ovšem nezměnilo, to byla vysoká sportovní úroveň.

Velkou měrou k ní přispěly celky z našeho okresu. Hráči z Litomyšle vybojovali šesté místo, Polička usilovala dokonce mezi elitní čtveřicí o medaile, ale nakonec právě na ni zbyla ta nejméně vděčná pozice.

Nejvíce se ale čekalo od svitavského áčka a to svoje ambice dokázalo naplnit, když turnajovým pavoukem dokráčelo těsně pod samotný vrchol.

„Ve skupině jsme všechny soupeře přejeli, potrápily nás pouze slovenské Mengusovce, a to svojí úpornou obranou,“ řekl trenér Jaroslav Žouželka.

Ve čtvrtfinále se Svitavským postavila do cesty Litomyšl a střet to pro ni byl hodně tvrdý. „Nám se v tomto utkání dařilo všechno, na co jsme sáhli. Brzy jsme výrazně vedli a to našeho rivala zlomilo,“ komentoval Žouželka skóre 12:1.

V semifinále si domácí hvězdičky poradily rovněž vcelku suverénně s Kohoutovicemi a v boji o zlato na ně čekal jeden z královéhradeckých výběrů. Bílý tým přitom prohrál už ve čtvrtfinále se Šumperkem, ten mu ovšem postup přenechal.

„Po pěti minutách jsme vedli 2:0 a nedali další dvě vyložené šance. To se nám vymstilo, protože technicky výborný soupeř srovnal a po naší hrubé chybě dokonce obrátil výsledek,“ uvedl svitavský trenér.

Jeho svěřenci se ale nevzdávali, minutu před koncem vyrovnali na 3:3 a pak měl ještě David Huf tutovou šanci, kterou mu brankář chytil snad zázrakem. „Penalty jsou loterie a nám tentokrát nevyšla. Takový je fotbal. Jinak ale naše vystoupení na Miltra Cupu pokládám za vydařené. Bylo to pro nás úspěšné rozloučení se sezonou,“ pochválil svoje fotbalisty Jaroslav Žouželka.

Také po pořadatelské stránce nebylo co vytknout. „Nové dějiště turnaje ve Svitavách se všem zúčastněným líbilo a je zájem, aby se také příští ročník konal tady. Protože bude k dispozici umělý trávník v Lánech, zvažujeme, že bychom zkusili velký fotbal a tím turnaj dále zkvalitnili,“ přemýšlí organizátor o budoucnosti.

Z výsledků – pořadí ve skupinách – A: 1. TJ Svitavy A (12 bodů), 2. Kohoutovice (7), 3. Velké Meziříčí (7), 4. Mengusovce (3), 5. Medlánky (0). B: 1. Hradec Králové „modří“ (10), 2. Litomyšl (9), 3. FC Nordic (6), 4. Starý Lískovec (4), 5. FC Svratka Brno (0). C: 1. Sparta Brno B (10), 2. Hradec Králové „bílí“ (10), 3. Lanškroun (6), 4. Kolín (3), 5. Bystré (0). D: 1. Šumperk (12), 2. Polička (9), 3. Sparta Brno A (6), 4. Svitavy B (3), 5. Dolní Újezd (0).

Čtvrtfinále: Svitavy – Litomyšl 12:1 (Huf 3, Novák 3, Pavel Mooz 2, Mužík 2, Petržela, Drašar – Folta), Hradec Králové „modří“ – Kohoutovice 4:5, Šumperk – Hradec Králové „bílí“ 4:2, Sparta Brno B – Polička 2:4 (Pokorný 2, Holeš 2). Semifinále: Svitavy – Kohoutovice 5:0 (Mokrejš 2, Kovář, Mužík, Novák), Polička – Hradec Králové „bílí“ 0:6. O 3. místo: Kohoutovice – Polička 2:0. Finále: Svitavy – Hradec Králové „bílí“ 3:3 (Huf 2, Novák), na pokutové kopy 2:4.

Utkání o konečné umístění – o 5. místo: Litomyšl – Sparta Brno B 1:4 (Štarman). O 7. místo: Šumperk – Hradec Králové „modří“ 12:1. O 9. místo: FC Velké Meziříčí – Sparta Brno A 0:5. O 11. místo: FC Nordic – TJ Svitavy B 3:1 (Kačurik). O 13. místo: 1. FC Mengusovce – FK Kolín 0:3. O 15. místo: Tatran Starý Lískovec – TJ Lanškroun 2:3. Skupina o 17. – 20. místo: 17. Medlánky (7 bodů), 18. Dolní Újezd (6), 19. Svratka Brno (4), 20. Bystré (0).

Individuální ceny: nejlepší střelec Ladislav Mužík (Svitavy A) 13 gólů, nejlepší brankář Matěj Sion (Polička), nejlepší hráč Dominik Soukeník (Hradec Králové „bílí“), nejlepší hráčka Kateřina Miklová (Litomyšl), nejmladší hráč Šimon Vantuch (Sparta Brno).

(rh, red)

Konečná tabulka

1. FC Hradec Králové „bílí“

2. TJ Svitavy A

3. TJ Tatran Kohoutovice

4. SK Masokombinát Polička

5. FC Sparta Brno B

6. Jiskra Litomyšl

7. FK SAN–JV Šumperk

8. FC Hradec Králové „modří“

9. FC Sparta Brno A 

10. FC Velké Meziříčí

11. FC Nordic

12. TJ Svitavy B

13. FK Kolín

14. 1. FC Mengusovce

15. TJ Lanškroun

16. Tatran Starý Lískovec

17. FC Medlánky

18. Sokol Dolní Újezd

19. FC Svratka Brno

20. Sokol Bystré