Svého jarního startu se o víkendu dočká okresní přebor fotbalistů. Výsledky jeho podzimní poloviny se postaraly o to, že odvetná část bude na obou pólech tabulky nadmíru zajímavá a divácky lákavá. Chybu rozhodně neudělá ten z fotbalových příznivců, kdo se na některý ze zápasů vydá osobně, protože nepochybně bude o co hrát.

FAVORITŮ JE SPOUSTA

Kdo bude hrát o postup? Nu, otázka by mohla spíše znít: „Kdo nebude?". Vždyť do boje o první místo se může zapojit kdokoli minimálně z nejlepší osmičky, natolik jsou bodové rozdíly malé.

Samozřejmě, Dolní Újezd B a jeho třicet bodů je potřeba brát setsakramentsky vážně, protože to byl parádní počin a pokud by se něco takového povedlo rezervě zopakovat, těžko by jí někdo konkuroval.

Jenže to byl podzim, teď přichází na řadu jaro, které bývá náročnější, a to i psychicky, protože na lídra prostě bude kladen určitý tlak. Nikdo z rivalů ho nepodcení a pro tým, který je z velké části tvořen mladými, nadějnými, ale přece jen méně zkušenými fotbalisty, půjde o odlišnou roli.

A to i proto, že nebezpečných „vlčáků", kteří nehodlají nechat „Dolňáku" výsadní pozici v držení jen tak, je celá řada. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se po podzimu na druhé příčce Opatov a dovolí si ho kdokoli brát na lehkou váhu? Rozhodně ne.

A co třeba Jaroměřice disponující zatím nejvyšší palebnou silou v přeboru vyjádřenou průměrem skoro tří nastřílených gólů na zápas? Tak můžeme pokračovat. Hradec, Morašice, Jevíčko, Janov, Bystré. Všechny tyto týmy mají svoje ambice a mezi nimi jsou tak mizivé rozdíly, že se pořadí bude přesýpat každým kolem, o tom není nejmenšího sporu.

Například v Bystrém a Janově nemohou být se stávajícím umístěním ani trochu spokojeni a zrovna od těchto dvou mančaftů se dá klidně očekávat svižný jarní „šturm".

Je pochopitelné, že ve vzájemných duelech se týmy mezi sebou postupně „vytřískají", ale než se tak stane, nemůžeme si být jistí vůbec ničím. Historie nám mnohokrát ukázala kouzlo okresního fotbalu spočívající v tom, že v něm znenadání může na vrchol vyskočit celek, od něhož to málokdo očekává, naopak papírový favorit nejednou pohoří.

OŽIVNOU „MRTVOLY?"

Má-li být souboj o postupové místečko do I. B třídy napínavý, tak velmi obdobně tomu bude i na opačném pólu tabulky, kde se skloňuje slůvko záchrana. Situace je zde tím komplikovanější, že v tuto chvíli nikdo neví, kolika týmům setne sestupový sekera hlavu.

To závisí na dění v obou skupinách I. B třídy a vzhledem k situaci některých okresních zástupců (Cerekvice, Polička B, Dlouhá Loučka) existuje dost důvodný předpoklad, že jich bude spíše více nežli méně. To ale zatím nepředbíhejme.

Jisté je, že sestupující budou minimálně dva, a to ještě pouze za té podmínky, že z I. B třídy spadne do našeho okresu nejvýše jeden celek ze Svitavska. Z každým sestupujícím z kraje se zvýší i počet odpadlíků z okresu, to je zákonitost. Tím pádem je pozice mužstev, jimž se podzim nepovedl, skutečně extrémně obtížná.

Že by byla Rohozná úplně odepsaná, to se rozhodně tvrdit nedá, jaké by však musela odehrát jaro, aby se z pásma ohrožení dostala? To by vyžadovalo zlepšení vpravdě zázračné. Skromnějším cílem zatím zůstává konečně okusit radost z vítězství, což se v této sezoně ještě nepodařilo.

I Sebranice musí vzít jaro z úplně jiného konce, nemají-li dopadnout špatně, což platí především o jejich gólové produktivitě, která byla kulantně řečeno hodně slabá.

A to jsme pořád hovořili o dvojici nejohroženějších, ale i v Březové, Linharticích či Křenově dobře vědí, že se nad nimi vznáší nebezpečí. Při nejčernějším scénáři se totiž může stát, že ani jedenácté místo nebude stačit na udržení, což si snad raději nikdo ani nepředstavuje.

QANTO okresní přebor po podzimu:

1. Dolní Újezd B (30), 2. Opatov (26), 3. Jaroměřice (24), 4. Hradec nad Svitavou (24), 5. Morašice (23), 6. Jevíčko (23), 7. Janov (23), 8. Bystré (22), 9. Moravská Třebová B (19), 10. Křenov (14), 11. Linhartice (11), 12. Březová nad Svitavou (10), 13. Sebranice (6), 14. Rohozná (3).

Program úvodních jarních kol:

14. KOLO (25. – 26. března): Hradec nad Svitavou – Sebranice, Opatov – Rohozná, Křenov – Moravská Třebová B, Dolní Újezd B – Březová nad Svitavou, Morašice – Jevíčko, Linhartice – Janov, Jaroměřice – Bystré.

15. KOLO (1. – 2. dubna): Sebranice – Linhartice, Janov – Opatov, Rohozná – Křenov, Dolní Újezd B – Morašice, Březová nad Svitavou – Jaroměřice, Bystré – Hradec nad Svitavou, Moravská Třebová B – Jevíčko.

16. KOLO (8. – 9. dubna): Opatov – Sebranice, Hradec nad Svitavou – Březová nad Svitavou, Janov – Křenov, Jaroměřice – Dolní Újezd B, Linhartice – Bystré, Morašice – Moravská Třebová B, Jevíčko – Rohozná.