Stejně jako v minulém roce zahájili svitavští fotbalisté novou divizní sezonu domácí remízou 1:1. Ano, čekalo se asi více, ale kdo zápas viděl, tak musí uznat, že dobře hrající Nová Paka si prohrát nezasloužila. Teprve další průběh soutěže ukáže, jak cenný tento získaný bodík vlastně bude.

Svitavy – Nová Paka 1:1

Už první minuty zápasu jasně ukázaly, že přijel kvalitní soupeř, v jehož případě se zřejmě podařilo ze dvou mužstev vytvořit jedno, která má sílu.

„Přivítali jsme velmi silného soupeře," uznal domácí trenér Zbyněk Zbořil, kterému se představení jeho svěřenců v prvním poločase moc nelíbilo.

„Byl to klasický úvodní zápas sezóny. Ve hře bylo hodně nepřesností, nervozity a náš výkon nebyl dobrý. Pro náš kombinační fotbal je třeba více pohybu a nabídky. To jsem postrádal, proto se hosté dostali po vlažném úvodu do hry a byli nebezpečnější," uvedl Zbořil.

Svitavští sice několikrát zahrozili před brankářem Ottmarem (Seidler, Svoboda), ale celkově vyzněla první část hry o něco lépe pro Novou Paku. Ve 35. minutě se v její největší šanci ocitl Blažej, ze strany prošel před Ehrenbergera, vypálil tvrdě, ale chyběla mu přesnost.

„V poločase jsme se připravili na to, že zápas bude o vůli a chtěli jsme ho zvládnout, ačkoli nám chyběla lehkost. Přidali jsme na pohybu a ve druhém poločase šel náš výkon nahoru," kvitoval kouč Svitav.

V 57. minutě měl vedoucí gól na noze Svoboda, v dobré pozici však zakončoval přesně doprostřed branky do rukou gólmana. „Začali jsme se dostávat do šancí po rychlých akcích a byla tam podle mě i jasná penalta na Kroulíka," upozornil Zbořil na situaci, kdy sudí Hocek nejenže nenařídil pokutový kop, ale kdovíproč se kopalo dokonce proti domácím.

Běžela 74. minuta, když zvýšené úsilí Svitav došlo svého vyjádření poté, co se ujala střela Seidlera, které do sítě ještě pomohla teč obránce Faitla a gólman Ottmar neměl nárok.

Bylo ovšem jasné, že domácí hráče ještě čeká velmi těžká čtvrthodina, jelikož jednak rival rozhodně nehodlal odejít s prázdnou, jednak si pár šipek do svitavského terče přidal také hlavní rozhodčí.

„Hosté zvýšili aktivitu a i za přispění pana Hocka nás dostali pod tlak. Standardky jsme ubránili, ale v 86. minutě se pískala penalta v našem vápně a bylo vyrovnáno," konstatoval nespokojený trenér Zbořil. Faul Nováka na Jandu potrestal z pokutového kopu bezpečně M. Ptáček.

Ještě však nebyl konec a oba týmy zjevně chtěly vyhrát, takže se hrál otevřený fotbal až do konce. Ani svitavský F. Ptáček, ani na druhé straně Janda však svoje pokusy mezi tyče neposlali a závěrečný hvizd potvrdil zaslouženou dělbu bodů.

„Přáli jsme si rozhodně lepší vstup do sezony, ale náš výkon nebyl optimální, hosté hráli velmi dobře a remíza je asi zasloužená. Když už jsme ale v zápase vedli, tak jsme to měli dohrát, i když to nebylo jenom proti dobrému soupeři," doplnil svitavský trenér Zbořil.

V neděli 18. srpna zajíždějí Svitavy do Dvora Králové nad Labem. Ten o víkendu nečekaně zvítězil na půdě Letohradu a tak půjde pro svitavské fotbalisty o další obtížný test.

Fakta – branky: 74. Seidler – 86. M. Ptáček z pen. Rozhodčí: Hocek (Benešov) – Vnuk, Zadinová. ŽK: 5:1. Diváci: 460. Poločas: 0:0. TJ Svitavy: J. Ehrenberger – Šplíchal (18. J. Novák), Kroulík, F. Ptáček, Lysoněk – Schneider (71. Čížek), Paděra – Seidler, Brůna (71. Filip), Belej – Svoboda. 1. FK Nová Paka: Ottmar – Vaněk (79. Motyčka), M. Ptáček, Faitl, Pavlásek – Tlustý (72. Labík), Věchet (84. Vaníček), Rozsévač, Janda – Bastin, Blažej.

Divize C – další výsledky 1. kola: Pěnčín-Turnov – Železný Brod 3:1, Letohrad – Dvůr Králové nad Labem 2:3, Ústí nad Orlicí – Živanice 2:0, Dobrovice – Pardubice B 2:0, Kutná Hora – Trutnov 3:1, Náchod – Rapid Liberec 2:0, Jablonec nad Jizerou – Vysoké Mýto 2:2.