Proti jednomu z nejtěžších soupeřů v divizi svitavští fotbalisté ukončili sérii porážek. Trenér Zbyněk Zbořil měl k dispozici kompletní tým, v zápise o utkání figurovalo maximálně možných osmnáct jmen. Jedno z nich v základní sestavě překvapilo, když se mezi tyče poprvé postavil Tomáš Jílek a také on přispěl svým výkonem k nesmírně cennému vítězství.

Svitavy – Kutná Hora 2:1

Domácí začali tak aktivně, že byli k nepoznání oproti minulým utkáním. Než totiž utekla první čtvrthodina, měli na kontě tři čisté příležitosti (Belej a dvakrát Svoboda). Jen ta koncovka se nějak nedařila, tudíž hrdinou okamžiků se stával hostující brankář Winter.

Hosté, zjevně zaskočení, se k ohrožení Jílka dostávali málo a v jejich podání snad stála za zmínku pouze šance Wolfa, který však pálil zblízka do oblak, a potom tečovaná střela Jeníčka, s ní si poradil Jílek.

Teprve čtvrtá možnost Svitav znamenala vedení, když se do centru Brůny z „voleje" opřel Seidler a vykouzlil parádní trefu – 1:0. Nemuselo zůstat jen u ní, jenže to by Belej, který byl ještě dvakrát v jasných pozicích, musel mířit daleko lépe.

„Velmi kvalitního soupeře jsme jednoznačně přehrávali. Chybělo tomu jen lepší zakončení, protože herně to byl asi nejlepší poločas na jaře, ale nedali jsme více gólů, abychom mohli dohrávat v klidu," byl si vědom svitavský lodivod.

Hostující Sparta není druhá v divizi jen tak pro nic za nic a po změně stran to začala ukazovat. „Upozorňoval jsem hráče, že jsme si špatnou produktivitou zápas zkomplikovali a udržet vysoké tempo a výkon z první půle bude těžké. A na hřišti se to potvrdilo. My jsme nedali hned po začátku dvě šance včetně sólového nájezdu Beleje a pykali za to," řekl Zbořil.

Hosté se čím dál více dostávali do tlaku, zejména střídající útočník Melechovský začal hodně zlobit svitavskou obranu a ta se měla co otáčet. Několik ošemetných situací přežila, jenže v 71. minutě po přímém kopu rozehraném ze strany skóroval Vančura přesně k Jílkově tyči a bylo vyrovnáno.

Svitavské ale nešťastný moment rozhodně nesložil, ba právě naopak. „Střídali jsme s cílem dát vítěznou branku. Nechtěl jsem se smířit s remízou po takovém průběhu a to samé jsem cítil z hráčů. I hosté ale potvrzovali vysokou kvalitu a závěr se hrál nahoru – dolů," upozornil Zbořil, že drama bylo otevřené do samého konce.

Nakonec se štěstí usmálo na domácí a konkrétně na střelce utkání Seidlera, který stál v 87. minutě na konci povedené rychlé akce a po přihrávce střídajícího Chlupa usměrnil míč mimo Winterův dosah – 2:1.

Závěr potom domácí ustáli bez chyby, i když se soupeř dostal k několika rohům a dlouhým autům do šestnáctky, při kterých šel podpořit spoluhráče i brankář. Bylo to však marné a tři body zůstaly doma.

„Tohoto vítězství si velmi cením. Kluci zápas odmakali a s pravděpodobným postupujícím do třetí ligy sehráli výborné utkání, které se muselo divákům líbit," dodal Zbořil.

Fakta – branky: 28. a 87. Seidler – 71. Vančura. Rozhodčí: Fišer (Praha) – Berka, Dujsík. ŽK: 1:1. Diváci: 170. Poločas: 0:0. TJ Svitavy: Jílek – Rick (79. Kovář), Kroulík, Ptáček, Šplíchal – Paděra, Čížek (79. Chlup) – Seidler, Brůna (70. J. Novák), Belej – Svoboda. Sparta Kutná Hora: Winter – Skokan, Tomíšek, Jeníček, Mach – Vácha, Černohlávek (63. Melechovský), Vančura, Wolf (79. Kozel) – Schwarz (88. Vodička), Ur­ban.

Do konce sezony zbývají tři duely a rozhodně by nebylo špatné potvrdit zlepšenou formu i v nich. Nejbližší vystoupení čeká na Svitavy v sobotu 1. června na trávníku Náchoda, kterému mají oplácet podzimní porážku. Poté na ně ještě čeká domácí derniéra proti zachraňujícímu se Dvoru Králové nad Labem a závěrečné klání celé soutěže v Ústí nad Orlicí.

Divice C – další výsledky 27. kola: Holice – Jirny 0:4, Pardubice B – Nový Bydžov 2:0, Dvůr Králové nad Labem – Náchod 3:1, Lhota pod Libčany – Nová Paka 2:0, Dobrovice – Mšeno 2:1, Semily – Pěnčín-Turnov 2:3, Letohrad – Ústí nad Orlicí 3:0.

Pořadí: 1. Jirny (76), 2. Kutná Hora (51), 3. Mšeno (44), 4. Pardubice B (44), 5. Nová Paka (42), 6. Letohrad (40), 7. Ústí nad Orlicí (40), 8. Svitavy (38), 9. Dobrovice (37), 10. Náchod (36), 11. Lhota pod Libčany (35), 12. Pěnčín-Turnov (33), 13. Dvůr Králové nad Labem (31), 14. Nový Bydžov (29), 15. Semily (26), 16. Holice (11).