Za dveřmi je závěr podzimní poloviny mistrovské fotbalové sezony v Pardubickém kraji. V krajském přeboru schází čtyři kola, v I. A a I. B třídě dvě.

Pohled do tabulek není pro kluby ze Svitavska a jejich fanoušky příliš veselý, jak ostatně říká náš přehled.

Z dvanáctky okresních reprezentantů se jenom tři nacházejí v horní polovině tabulek, což značí pokračující ústup ze slávy. I když ještě pár příležitostí k vylepšení bodových zisků zůstává, tak není pochybností o smutné skutečnosti, že většina „našich“ mančaftů půjde do jara více či méně ohrožena sestupem. Což určitě není příjemná vyhlídka.

Čest výjimkám, které tvoří hlavně dobře hrající celky Moravské Třebové a Dolního Újezdu, jen by bylo záhodno, aby jich bylo houšť.

Zejména v krajském přeboru, ale převážně také v I. A třídě, pokud pomineme výsledky Luže, platí, že se soutěže v této sezoně hodně vyrovnaly a jednoduchá vítězství v nich prakticky neexistují. Zvláště to platí v přeboru, vždyť v něm je nyní na posledním místě Třemošnice, těžko se ovšem najde někdo, kdo by si odvážil tvrdit, že zrovna tento tým je kvalitativně nejslabší. A to není jen tento případ.

Tím více je nutno se koncentrovat na zbývající zápasy a vytěžit z nich maximum možného. Každá promarněná naděje na bodový zisk totiž v konečném účtování může palčivě bolet.

KRAJSKÝ PŘEBOR

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ
(3. místo, 24 bodů)

Když je to takhle zajímavě rozehráno, bylo by zklamáním, kdyby Slovan vypadl z elitní podzimní trojky. Optimismus je na místě, leč pozor. Jednak má jeden odehraný zápas navíc (Slatiňany), jednak ho čeká obtížný los: nepříjemná Choceň, derby ve Svitavách, venku Holice. V každém utkání tedy pořádná práce, kterou ale je v silách Třebové zvládnout.

POLIČKA
(10. místo, 14 bodů)

Sérií tří výher se poličští fotbalisté vyhrabali z nejhoršího, ovšem teprve podzimní finiš ukáže, v jakém odstupu od sestupového pásma budou přezimovat, pokud vůbec v nějakém. Čekají je totiž bez výjimky soupeři nalézající se v tabulce v bezprostřední blízkosti: venku Žamberk a chrudimská rezerva, doma Třemošnice a Moravany. Porážky by už neměly přibývat.

LITOMYŠL
(12. místo, 13 bodů)

Jiskra nezažívá nejlepší časy, za poslední tři utkání dala jediný gól a bude-li v tom pokračovat, tak vzhledem k vyrovnanosti přeboru může proletět do nejspodnějších pater dříve, nežli se řekne švec. Aby tomu zabránila, v první řadě musí uspět v obou zbývajících domácích zápasech (Moravany a Choceň) a pokud možno přidat přírůstek v Chrudimi či Svitavách.

SVITAVY
(14. místo, 11 bodů)

Neohlížet se nalevo ani napravo a bodovat. Tento imperativ začaly Svitavy proti Hlinsku zdárně plnit, ale je to teprve první krůček a pro napravení dojmu z pokaženého podzimu je třeba učinit i další. Hned nepříjemná půda v Heřmanově Městci bude náročným testem, o namotivované Moravské Třebové následně ani nemluvě. Poté zbudou ještě Lanškroun venku a derby s Litomyšlí doma.

I. A TŘÍDA

DOLNÍ ÚJEZD
(2. místo, 24 bodů)

Poprat se o postup? Proč ne, po podzimu bude Sokol ve slibné pozici. A ještě si ji může vylepšit. Semanín by na závěr porazit měl, v Ředicích u přímých konkurentů půjde o velice důležité body a každý zisk tam bude vítaný.

KUNČINA
(7. místo, 15 bodů)

Kdyby se nováčkovi podařilo uloupit nějaký bodík v Přelouči a na závěr přehrát Nasavrky, což vypadá reálně, dalo by se hovořit o krásném podzimu. Do jara by tak šel s reálnou šancí na setrvání v soutěži a nic více si nepřeje.

SVITAVY B
(12. místo, 9 bodů)

Trenér vyhlásil, že konto bude ještě rozšířeno. Minulé výkony naznačily, že nemusí jít jen o zbožné přání. V Načešicích to bude hlavně o bojovnosti, doma s Ředicemi zase o fotbalovosti, ale body jsou třeba v obou případech.

POMEZÍ
(14. místo, 8 bodů)

Když už se týmu povedlo podzim takhle zpackat, je teď záhodno alespoň minimalizovat škody, aby bylo na jaře o co hrát. „Povinností“ je v posledním dějství porazit Přelouč, jakýkoli počin ve Vysokém Mýtě by byl „zlatý“.

I. B TŘÍDA

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ B
(8. místo, 15 bodů)

Ze všech okresních zástupců je nejblíže k bezpečným vodám, na žádné výskání to však zdaleka není. S body se najisto počítá na závěr proti Hornímu Újezdu, o tom není sporu, ani do Jablonného ale nemusí cestovat nadarmo.

OPATOVEC
(11. místo, 13 bodů)

Po valnou část podzimu to vypadalo na větší klid, o něm si však teď mohou v klubu nechat jen zdát. A může to být ještě horší. Na hřišti FC Jiskra 2008 to bude spíše úsilí o překvapení, zdolat Dolní Újezd B se jeví jako nutnost.

DOLNÍ ÚJEZD B
(12. místo, 11 bodů)

Sympaticky hrající béčko má v poslední době potíže s řadou absencí z obvyklé sestavy a výsledky jsou tím pádem stále slabší. Za této konstelace se bude proti Lanškrounu B a v Opatovci jakýkoli zisk počítat do plusu.

HORNÍ ÚJEZD
(14. místo, 2 body)

Na absolutně kritické situace se tu nezmění nic, ani kdyby ještě nějaké body přibyly. Alespoň by tam byl náznak kontaktu. Jenže kde brát? Proti silným Tatenicím, či v Moravské Třebové? Asi nezbývá než vzývat zázraky.

Program fotbalového víkendu: kdo, kdy, s kým

KRAJSKÝ PŘEBOR – 12. kolo – sobota 14:00: Jiskra Litomyšl – Sokol Moravany (rozhodčí: Jansa – Valenta, Bednář), 1. FC Žamberk – SK Polička (Mrázek – Zita, Smitka), SKP Slovan Moravská Třebová – FK Agria Choceň (Štěpánek – Halda, Šlor). Neděle 14:00: FK Jiskra Heřmanův Městec – TJ Svitavy (Papáček – Trocha, Smitka).

I. A TŘÍDA – 12. kolo – sobota 14:00: FK Přelouč – Sokol Kunčina (Kolbaba – Papáček, Čapek), TJ Mezilesí Načešice – TJ Svitavy B (Mrkvička – Schmeiser, Svědiroh). Neděle 14:00: SK FK Horní Ředice – Sokol Dolní Újezd (Ujec – Poláček, Bleša, hř. Holice), SK Vysoké Mýto B – Sokol Pomezí (Šlor – Halda, Nováková).

I. B TŘÍDA – SKUPINA B – 12. kolo – sobota 14:00: Sokol Dolní Újezd B – TJ Lanškroun B (Halva – Karásek, Zavřel). Neděle 14:00: TJ Jablonné nad Orlicí – SKP Slovan Moravská Třebová (Bednář – Smola, Kerhát), TJ Horní Újezd – Sokol Tatenice (Zavřel – Mrázek, Karásek), FC Jiskra 2008 – Sokol Opatovec (Zerzán – Jelínek, Lukes, hř. Králíky).

OKRESNÍ PŘEBOR – 12. kolo – sobota 14:00: TJ Hradec nad Svitavou – Slavoj Cerekvice nad Loučnou (Nepraš – Vodička, Nekvinda), Sokol Dlouhá Loučka – Sokol Janov (Odehnal – Zemánek, Šenkýř). Neděle 14:00: Sokol Městečko Trnávka – TJ Křenov (Saňák – Pokorný, Hlavatý), TJ Radiměř – Sokol Opatov (Vodička – Odehnal, Nepraš), TJ Jaroměřice – Sokol Morašice (Šourek – Kropáček, Brychta), SK Polička B – SK Jevíčko (Grulich – Heger, Zemánek), Sokol Bystré – Metra Linhartice (Havránek – Kaplan, Frank).

III. TŘÍDA – 12. kolo – sobota 10:15: SKP Slovan Moravská Třebová C – TJ Mladějov (Schejbal – Vodička, Nepraš, hř. Staré Město). Sobota 14:00: Sokol Březová nad Svitavou – Sokol Trstěnice (Kaplan – Saňák, Pokorný), TJ Sebranice – SK FC Koclířov (Roháč – Schüch, Havránek), Sokol Boršov – Sokol Třebařov (Brychta – Grulich), SK Rohozná – Sokol Kunčina B (Kropáček – Schejbal, Dvořáček), Sokol Borová – Sokol Čistá (Urban – Lochman, hř. Telecí).