Jarní část fotbalové divize začala pro svitavský celek kláním na pardubické umělé trávě. Na podzim s mladíky z béčka ztratil doma body, odveta mu však nadmíru vyšla. V základní sestavě se objevily tři nové posily a trio Šplíchal, Paděra, Seidler prokázalo, že v ní bude mít svoje místo.

Pardubice B – Svitavy 0:1

Hosté začali dobře, hned ve 2. minutě pálil tvrdě Belej, ale doprostřed branky a Čihař balon vyrazil. Poté se na zadní tyči snažil dostat do koncovky Seidler, ale minul.

„To bylo z naší strany na dlouho všechno. Dělali jsme hodně chyb a kazili jednoduché míče, což nás stálo síly a hlavně jsme tím vytvářeli možnosti pro soupeře, aby si vytvořil tlak. Museli jsme řešit i několik ošemetných situací v našem vápně," nelíbila se trenéru Zbořilovi hra jeho mužstva v těchto fázích.

Pardubická snaha ovšem byla málo nebezpečná, domácí se prakticky nedostali do pořádného zakončení. To svitavský Belej ano, ale netrefil se mezi tyče a půle skončila bez gólů.

„Poločas měl hodně daleko do našich schopností, zato první půlhodina ze druhého byla velmi dobrá," kvitoval trenér zlepšení. V 54. minutě také přišel rozhodující okamžik, když špatnou přihrávku Konvaliny na Vencla vystihl Belej a v tísni dokázal zamířit přesně – 0:1.

Nemuselo zůstat pouze u toho, protože Svitavští měli dvě další ohromné šance, jak definitivně rozhodnout. Po hodině hry rozehráli ze strany trestný kop a Svoboda z malého vápna překopl. Stejný hráč potom po Belejově vybídnutí napálil dělovkou pardubické břevno!

„Tím jsme udrželi domácí ve hře a v závěru trnuli při několika standardkách a nakopávaných míčích do vápna. Nakonec jsme to ale urvali a z velmi těžkého zápasu vezeme tři body," oddechl si po závěrečném hvizdu dobře pískajícího rozhodčího Šimka z Ústí nad Orlicí svitavský kormidelník.

Pardubice se sice ke konci utkání hrnuly dopředu, ale s výjimkou střely Klátila neměl Ehrenberger moc práce, neboť ostatní pokusy soupeře dokázali bránící hráči odvrátit zavčasu do bezpečí nebo zablokovat dříve, než by mohly spolehlivého brankáře ohrozit.

„Říkal jsem svým hráčům, že v úvodních zápasech sezony rozhodují standardní situace, nebo potrestaná chyba. A to se potvrdilo. My jsme jedno zaváhání protivníka využili a naopak jeho standardky jsme velmi dobře ubránili. To bylo rozhodující," zhodnotil úspěšný tříbodový vstup do jarních divizních bojů Zbyněk Zbořil.

Výkon jeho svěřenců samozřejmě nebyl ideální a nebylo ani divu, vždyť mistrovské jaro je na samém počátku. Podstatný je nicméně zisk tří bodů. „Nevyhráli jsme po nějakém super výkonu, umíme zahrát rozhodně lépe, ale povedlo se nám s mladými domácími hráči vydržet kondičně a potrestali jsme jednu z mála chyb pardubické defenzivy," našel klíčové faktory vedoucí k výsledku kouč Zbořil.

Fakta – branka: 54. Belej. Rozhodčí: Šimek (Ústí nad Orlicí) – Valenta, Starý. ŽK: 1:1. Diváci: 90. Poločas: 0:0. FK Pardubice B: Čihař – Konvalina, Vencl, Šejvl, Hanč – Polák, Buriánek, Fiala (73. Rydval), Vanžura (85. Sůra) – Janecký (73. Klátil), T. Kakrda. TJ Svitavy: J. Ehrenberger – J. Novák, Kroulík, Ptáček, Šplíchal – Paděra, Čížek (46. Filip) – Seidler, Brůna, Belej (88. L. Urban) – Svoboda (80. Kovář).

(rh, ašo)