Luboš Vorlíček, trenér TJ Slavoj Choltice (I. B třída):
„Vzhledem k pandemické situaci v naší republice si myslím, že se letošní sezona nedohraje. Upřímně řečeno: my bychom ani nechtěli. Už jen proto, že spolu hrají týmy z jiných okresů. Navíc v jednotlivých týmech teď mají covid a neustále se to točí. Včetně toho našeho. Jeden z hráčů už chytil covid dvakrát. Je to velké množství a než se to rozvolní bude to trvat. V neposlední řadě amatérští fotbalisté chodí práce. A tam se objevuje další riziko nakažení. Navíc mužstva potřebují minimálně měsíc na přípravu, protože jinak hrozí zranění. Pokud nebude populace pořádně proočkocaná, tak bych do toho nešel. A případné zavedení testování? Tak to nevím, kdo by platil!“

Pavel Zapadlo, hráč Sokola Dohalice (okresní přebor):
„Každým dnem stárneme. Před rokem jsem oslavil již čtvrt století, na hřišti patřím k nejstarším hráčům sestavy, což je úsměvné, ale zároveň pozitivní, že máme celkem mladé mužstvo. Tím chci říct, že každým oddálením restartu naší soutěže se přibližuje náš „fotbalový důchod“. Věřím však, že tyto těžké časy zvládneme, a budeme se tak moct těšit co nejdříve na návrat na fotbalové trávníky.“

Vladimír Pala, trenér FK Proseč (krajský přebor):
„Kdo ví, co vůbec bude. Snad každý si přeje rozjezd soutěží, ale myslím, že jaro vůbec neproběhne. Pokud vše půjde dobře, mohly by se amatérské soutěže rozjet nově na podzim. Pokud to bude dříve, budu rád. Co se týká testování, nedokážu si představit, jak by to probíhalo. Už tak je v našem státě chaos a tak nevidím možnost nějakého testování před zápasy reálně.“

Pražská Sparta v regionu nejvyšších českých hor odehrála několik památných utkání.
Sparta? Pod Krkonošemi vždycky vzácná návštěva. V letech 1948, 1970 i nedávno

Lukáš Bezvoda, hráč Sokola Ohnišťany (okresní přebor):
„Já doufám, že se stihne dohrát minimálně polovina zápasů. Rád bych si na jaře kopnul.“

Radek Klazar, hráč TJ Dvůr Králové B (I. B třída):
„K amatérskému fotbalu bychom se měli vrátit až v případě, kdy to bude pro všechny s ohledem na vývoj situace bezpečné. Aktuálně jarní část nevidím jako reálnou. Když srovnám začátek pandemie v roce 2020 a dnes, pak mi to nyní vychází jako násobně horší situace. Spousta lidí kolem mě prodělala těžké stavy, několik lidí leželo a leží na JIPce. V tuto chvíli, ačkoliv se bez fotbalu za chvíli asi zblázníme, není prioritou. Věřím, že s fotbalem začneme letní přípravou.“

Jaro v ohrožení. Co bude s fotbalem?

Jak by napsal J. R. R. Tolkien - autor proslulé trilogie Pán prstenů - český fotbal pokryl stín. Vyjde zase slunce? Zahrají si zase děti a amatéři? A kdy?

Jaro minulého roku: nic. Podzim: pár štěků, maximálně deset utkání, od října zamčené kabiny. Bída, neštěstí. V neprofesionálním fotbale - stejně jako jinde - zuří nemoc. Vir. Začátek nadcházející jarní sezony se nadále odkládá. Otázka zní: Začne se vůbec?

„Snad, věřím tomu. Musíme přemýšlet optimisticky, jinak bychom se z toho zbláznili,“ říká Jan Kraus, trenér třetiligového Chlumce nad Cidlinou, mimochodem bývalý hráč Hradce Králové, Zlína i Plzně.

Jiří Skalák se vrátil do Mladé Boleslavi.
Tady se zrodila hvězda: Dříč Skalák začínal v Sezemicích

Nestojí jen amatéři, tedy mančafty od třetí ligy po čtvrtou třídu. Čínská zhouba tvrdě dopadla také na mládež, což můžemít nedozírné dopady do budoucna. Dětik míčovým hrám nezlákáte.

Postrádá to zdravý rozum

„Je mi jich líto. Nechodí do školy, nemůžou sportovat, nemůžou vlastně vůbec nic. Vede to k apatii,“ rozčílil se trenér Liberce Pavel Hoftych. „Na děti nemůžeme prdět.Ti kompetentní se musí zamyslet a pustit děti sportovat. Z mého pohledu to nemá zdravý rozum,“ dodal.

Sportovní deník bude týden co týden publikovat příběhy z historie. Můžete se těšit na zapomenuté hrdiny, unikátní fotky. Máte svoje archivní snímky? Napište nám na e-mail: sport.centralni@denik.cz.

Je vskutku záhodno, aby se fotbal opět rozjel. Vždyť už minulý ročník skončil předčasně, vlastně už po podzimu. Mezi jednotlivými soutěžemi se nepostupovalo, nesestupovalo. Zmizel tak hlavní motiv sportovního soutěžení.

Teď je třeba udělat vše pro lepší vyústění. Proto se mění pravidla, která jsou shrnuta ve speciálním desateru, s nímž na začátku měsíce přišla sama asociace.

Historii se věnuje nejvíce v domácím prostředí. Nejcennějším a nejstarším artefaktem ohledně historie kopané je pro Martin Šmieda Ročenka VŽF pro léta 1917 až 1922.
Martin Šmied zmapoval fotbalovou historii od roku 1901

Klíčové body jsou dva. Prvním je fakt, že se začne tam, kde se na podzim skončilo. Druhým pravidlem je to o padesáti procentech. Přeloženo: pokud budou mít všechna mužstva v soutěži odehranou polovinu utkání, utvoří se konečná tabulka. Postupy a sestupy se pak stanou realitou. Když se odehraje víc kol (ale ne všechna), pomohou bodové koeficienty.

„Děláme maximum pro to, aby se soutěže dohrály. Zrušení další sezony by nebylo dobré pro nikoho, a to nejen ve fotbale,“ řekl Jan Pauly, generální sekretář asociace.

Někde by soutěže odpískali

Ale ne všichni to vidí stejně. „Soutěže by se měly odpískat,“ vzkázal Pavel Cigoš, kouč Boršic, účastníka zlínského krajského přeboru. Zápasy budou neregulérní, dokonce prý hrozí podvádění. I tenhle názor naznačuje, že ať se stane cokoliv, někde budou spokojení, jinde naštvaní…

Do jarního pokračování by však mohly zasáhnout také změny v celém společenství. Volí se noví předsedové okresních i krajských svazů, na mnoha místech se zjevují nezkompromitované tváře.

Horní řada zleva: F. Jůn st. - ved. mužstva, F. Šíla, Z. Chour, P. Popelka, F. Jůn, Z. Obolecký, M. Mrázek, Z. Pilař, M. Bouška. Spodní řada zleva: S. Talácko - masér, M. Gregor, P. Janáček, J. Novotný, J. Honek, M. Akrman, Z. Cach, S. Mošner, Z. Bláha.
Senzace slaví čtyři desetiletí. Jízda fotbalistů Hlinska pohárem, vyřadili Baník

„Kvituji, že se toho konečně někdo chopil a ujal. Bylo už za hranou, co se tady dělo. Teď je možnost něco změnit, já za tím stojím,“ řekl bývalý reprezentant Radek Šírl, toho času hráč Městce Králové v I. B třídě Středočeského kraje. Snad to vyjde.

Scénář fotbalové asociace
- přestupovat lze do 14. května 2021;
- konec sezony do 30. června 2021;
- karanténa neznamená kontumaci;
- pořadí může určit také koeficient