Seminář zahájil předseda KR Lukáš Hořínek, který zdůraznil, že během podzimu se podařilo obsadit až na jedinou výjimkou všechna utkání okresního přeboru a III. třídy kompletní trojicí rozhodčích, což v minulosti nebývalo zvykem. Komise navíc neobsazuje pouze soutěže OFS, ale významně pomáhá také s delegacemi na krajské soutěže dospělých i mládeže, takže vytíženi jsou o víkendech prakticky všichni rozhodčí, kteří jsou v daném termínu k dispozici. Velkou pomoc představuje v tomto směru program výměn s okolními OFS, především s Blanenskem, Prostějovskem a Ústeckoorlickem.

Stadion Nový Bydžov vs. HC Litomyšl.
FOTOGALERIE: Litomyšl propadla v Novém Bydžově, Slovan pod Orebem naděloval

Člen komise a aktivní rozhodčí Moravskoslezské fotbalové ligy Jiří Slabý si pro účastníky připravil přednášku na téma přípravy rozhodčích na utkání. Ta začíná podle jeho slov v dostatečném předstihu domluvou na organizaci cesty na zápas. „Není možné, abychom začali kolegu nahánět v sobotu dopoledne, to se potom případné potíže těžko řeší. Základem všeho je samozřejmě včasný příjezd na stadion, kontrola hrací plochy, kabiny, techniky a připojení na internet, dále pak pohovor s hlavním pořadatelem, abychom si vyjasnili, kde se bude nacházet, jak bude zajištěn odchod hráčů a rozhodčích z hrací plochy podobně. Tohle neděláme proto, abychom ještě před zápasem někoho prudili, ale z toho důvodu, abychom předcházeli možným problémům, které mohou především při vypjatějším průběhu utkání nastat," upozornil Slabý.

Dalším bodem semináře byla analýza zápisů o utkání a zejména popisu přestupků vyloučených hráčů. Na konkrétních příkladech z podzimní praxe rozhodčí sledovali, kdy postupovali správně a kdy naopak neměli jejich záznamy v zápisech potřebnou úroveň. „Je potřeba si uvědomit, že popis přestupku v zápise je základním údajem, na základě kterého disciplinární komise rozhoduje o trestech. A jestliže popis není správně formulován, tak se ani disciplinárka nemá o co opřít. Znovu proto upozorňuji, abyste se řídili metodickým pokynem FAČR o popisu přestupků, tak zvaným radílkem," vysvětlil další z členů komise a rozhodčí Řídící komise pro Čechy Jakub Papežík. „Další věcí je, abyste si v zápise před jeho uzavřením pořádně ověřili správnost všech základních údajů, jakými jsou výsledek včetně poločasu, doba hry, počet diváků, záznam o střídání a podobně. Některé chyby a následně udělené pokuty totiž vycházejí jen z toho, že příliš spěcháte s uzavřením zápisu a nezkontrolujete si ho," dodal Lukáš Hořínek.

Ilustrační foto.
Stylová výhra na závěr. Tuři zakončili základní část s patnácti zářezy na pažbě

Nedílnou součástí zimního semináře byla pochopitelně prověrka teoretických znalostí z pravidel fotbalu a dalších norem, stejně jako práce s videoukázkami z dílny UEFA, které byly zaměřeny na zakázanou resp. dovolenou hru rukou a na správné rozlišení bezohledné a surové hry a hrubého nesportovního chování. „Často jsou to situace, které jsou padesát na padesát a nejsou na první pohled jasné. Důležité však z našeho pohledu vždy je, aby si každý rozhodčí uměl svoje rozhodnutí obhájit a dokázal argumentovat, proč danou nejednoznačnou či spornou herní situaci posoudil tak, jak ji posoudil," uvedl předseda KR.

Jarní část mistrovské fotbalové sezony 2023/2024 v soutěžích řízených OFS Svitavy vypukne o víkendu 23. a 24. března úvodními odvetnými koly okresního přeboru a III. třídy. V dalších týdnech se potom přidají mládežnické soutěže. Hrát se bude do poloviny června.