Zde přinášíme stručný přehled z pohledu Svitavska.

Derby hned na začátek

V krajském přeboru není z pohledu početního zastoupení Svitavska nic nového pod sluncem. Ke změně ale došlo ve složení této čtyřky, sestupující Poličku nahradil nováček z Dolního Újezdu. Čeká je soutěž ve své obvyklé podobě, patnáct kol na podzim a patnáct na jaře, o atraktivní souboje přitom samozřejmě nebude nouze. První kolo se hraje 11. a 12. srpna a hned nabídne derby mezi Dolním Újezdem a Moravskou Třebovou. Litomyšl rozehraje novou sezonu v Hlinsku a Svitavy přivítají Letohrad, který se do kraje vrátil po dlouhých letech působení v českých soutěžích.

V I. A třídě zůstaly tři celky ze svitavského okresu. O „výměně“ na trase Dolní Újezd – Polička řeč byla, do nižší třídy navíc spadlo Pomezí. Všechna tři regionální derby se odehrají do poloviny září. Polička zahájí novou etapu své fotbalové historie o druhém srpnovém víkendu proti jednomu z nováčků z I. B třídy Ústí nad Orlicí B, svitavská rezerva přivítá na lánské umělce v premiéře Horní Ředice a také Kunčina začne doma, jejím soupeřem bude další nováček z Tuněchod.

V I. B třídě, konkrétně v její skupině B, se zastoupení Svitavska rozšířilo na pět „kousků“, novými „tvářemi“ jsou okresní přeborník z Janova a zmíněné Pomezí. Z čehož plyne, že na sebe narazí rivalové, kteří se nějaký čas na hřišti nepotkali, například Janov s Opatovcem. I v této soutěži je úvodní kolo na pořadu 11. a 12. srpna. Janov si premiéru odbude na půdě Semanína hrajícího na jaře I. A třídu a program ozdobí dvě derby: Pomezí vyrukuje na Opatovec a síly poměří i béčka: moravskotřebovské a dolnoújezdské.

Mládežnické zastoupení

V divizní soutěži dorostenců budou i nadále působit svitavská družstva v kategoriích U19 a U17. Jejich skupina C má šestnáct účastníků, začínají 18. srpna doma proti Benešovu. O týden dříve započnou bitvy v dorosteneckém krajském přeboru, v němž se z „našich“ zástupců setkáme s Moravskou Třebovou, společným týmem Litomyšle a Čisté a dalším souklubím Poličky a Bystrého. Poličský dorost se na scénu vrací po roční přestávce. „Velký“ dorostenecký celek poskládali ještě v Dolním Újezdu a Jaroměřicích, tato mužstva budou nastupovat v I. třídě skupině B (hraje se od 18. – 19. srpna).

V české lize žáků si zahrají mladší žáci U13 a U12 TJ Svitavy a čeká je ve skupině D zajímavá sestava soupeřů (mj. Mladá Boleslav, Hradec Králové, Pardubice, ale také Vysoké Mýto či Hlinsko). Sezona jim začne 1. září zápasy proti Mladé Boleslavi. Krajský přebor starších a mladších žáků je rozdělen na dvě skupiny podle výkonnosti a tři reprezentanty Svitavska najdeme v té lepší: Moravskou Třebovou, Poličku a společný celek Litomyšle a Čisté. Začátek: 25. – 26. srpna.

A ještě jednu soutěž je bezesporu potřeba zmínit. Po letech se v okrese bude hrát ženský fotbal, a to zásluhou moravskotřebovského SKP Slovan, jenž založil tento nový kolektiv a zapojí se s ním do osmičlenné české divizní skupiny C. Hrát se začne o prvním zářijovém víkendu, kdy se třebovské fotbalistky představí ve svém prvním vystoupení v Kutné Hoře.

Ilustrační foto.
Dodatečný postup pro Horku, meziokresní spolupráce u mládeže

Podzimní taháky

PŘEBOROVÁ DERBY: Dolní Újezd – Moravská Třebová (12. srpna), Litomyšl – Moravská Třebová (18. srpna), Svitavy – Litomyšl (26. srpna), Dolní Újezd – Svitavy (6. října), Svitavy – Moravská Třebová (14. října), Dolní Újezd – Litomyšl (18. listopadu).

„ÁTŘÍDNÍ“ DERBY: Polička – Svitavy B (19. srpna), Kunčina – Polička (8. září), Svitavy B – Kunčina (15. září).

„BÉTŘÍDNÍ“ DERBY: Moravská Třebová B – Dolní Újezd B (11. srpna), Pomezí – Opatovec (12. srpna), Dolní Újezd B – Janov (19. srpna), Pomezí – Moravská Třebová B (26. srpna), Pomezí – Dolní Újezd B (8. září), Opatovec – Janov (15. září), Moravská Třebová B – Janov (29. září), Dolní Újezd B – Opatovec (13. října), Pomezí – Janov (14. října), Moravská Třebová B – Opatovec (28. října).

Pohár hejtmana Pardubického kraje

Ještě předtím, než se rozeběhne program mistrovských soutěži, přijdou na řadu první dvě kola Poháru hejtmana Pardubického kraje. To první je na programu o víkendu 28. a 29. července a do bojů se zapojí šest mužstev ze Svitavska. Většina z nich nastoupí na cizích hřištích: Svitavy začínají na půdě nováčka I. A třídy v Rosicích nad Labem, Moravská Třebová zajíždí do Jablonného nad Orlicí, Litomyšl se představí v Pardubicích na Dolíčku proti Rohovládově Bělé a Dolní Újezd zamíří do Pardubiček. Regionální souboj mezi Kunčinou a Poličkou se hraje na mladějovském trávníku.