Tým, jenž vede Leopold Sulovský, jeden z nejzkušenějších českých horolezců, stráví na severu Pákistánu dva a půl měsíce. Zopakovat by chtěli výstup, který se v České historii podařil pouze Josefu Rakoncajovi. Ten na K2 vystoupil jako jediný Čech hned dvakrát v letech 1982 a 1986. K2 (8611m) neboli Chogori, jak místní druhou nejvyšší horu planety nazývají, se nachází v pohoří Karakorum na hranici Pákistánu a Číny.

Ve srovnání s ostatními osmitisícovkami je často označována jako Hora hor pro svou neodolatelnou krásu a majestátnost. Reinhold Messner o ní pronesl: „Je to mnohem obtížnější vrchol než kterákoli jiná osmitisícovka.“

Cesta do základního tábora

Po příletu do Islamabádu se členové expedice přesunou autobusem do Skardu, města které je na severu Pákistánu hlavní bránou k horským masivům. Zde expedici čeká přebalení a jednodenní cesta džípy do Askoly. „Cesta je díky sesuvům půdy označována za horší než samotný výstup na osmitisícovku,“ říká s nadsázkou Langr. „V Askole na nás bude čekat odhadem 150 nosičů, kteří si rozeberou materiál a každý z nich ponese 25 kg,“ dodává horolezec.

Celkově si na místo horolezci vezou 750 kilogramů, z toho 300 kg potravin, 100 kg lan a 350 kg osobních věcí a vybavení. Sto dvacet kilometrů s nákladem na zádech bude expedice putovat týden do základního tábora, který je v nadmořské výšce 5200 metrů. Zde horolezce čeká vybudování základního tábora a aklimatizace.