Ve dnech 27. září - 15. října 2021 se naši studenti ze Střední školy zahradnické a technické Litomyšl zúčastnili již tradiční pracovní stáže v Holandsku. Během ní si vyzkoušeli práci v místních autoservisech, a také poznávali tamní poměry. O průběhu stáže jsem si povídal s jejími účastníky.

Jakou jsi v autoservisu dostal práci a jak ti to šlo?

Jan R.: Práci jsem ze začátku dostával velmi jednoduchou, jako například výměna oleje, filtrů a kol nebo měření tlaku. Později jsem dostával složitější práci, u které jsem strávil i 2 dny, nebo práci, kterou jsem nikdy předtím nedělal a bral jsem to jako výzvu. Když mi něco nešlo, tak mi poradili spolupracovníci, nebo jsem si našel návod na internetu.

Bylo pro tebe snadné se dorozumět s holandskými spolupracovníky, nebo jsi často vnímal jazykovou bariéru?

Jan K.: Překvapivě to bylo mnohem jednodušší, než jsem čekal. Všichni, se kterými jsem se v práci začal bavit, neměli problém mi porozumět a odpovědět zpět. Když jsem se bavil s lidmi mimo práci, byla jazyková bariéra trochu znatelnější, zřejmě k tomu přispěla lokace města, kde jsme bydleli – bylo totiž jen 40 minut cesty od německých hranic, tudíž více lidí ovládalo jako druhý jazyk spíš němčinu. I tak jsme se ale vždy domluvili anglicky v každém obchodě nebo restauraci, do kterých jsme se podívali.

Co jste podnikali ve volném čase a co z toho tě nejvíc nadchlo?

Adam B.: Ve volném čase jsme navštívili mnoho míst, takže jsme měli možnost poznat místní kulturu. V nedalekém městě Zutphen jsme navštívili stánkové trhy. Vyzdvihl bych stánky s tradičními holandskými pochutinami, kde jsme ochutnali například syrového sledě. Také jsme navštívili muzeum „pro kluky“ – velkolepé Muzeum aut a motorek. Vrcholem všech výletů byla samozřejmě návštěva Amsterdamu. Bylo to jedno z nejhezčích hlavních měst, kde jsem kdy byl, a jeho atmosféra byla neskutečná. Přispělo k ní určitě proplouvání kanálů v centru města nebo prozkoumávání malebných uliček. Mohu tvrdit, že jsme si volný čas užili na 100 %.

Co bylo pro tebe největším přínosem stáže?

Tomáš P.: Pro mě je největším přínosem stáže to, že jsem mohl poznat nové lidi a jejich zvyklosti. Pak také možnost zdokonalit se v anglickém jazyce a v neposlední řadě možnost vyzkoušet si nové technologie – například přístroj na ohřívání dílů pomocí elektrické indukce ve firmě Müller Fresh Food Logistics nebo další přístroje ve škole v Apeldoornu. Další pro mě přínosnou zkušeností je zjištění, jak to vypadá uvnitř velké firmy.

Doporučil bys účast na stáži mladším spolužákům a proč?

Martin K.: Ano, určitě bych stáž doporučil, je to totiž možnost naučit se hodně nových a užitečných věcí pro budoucí povolání nebo další studium. Naučíte se nejen technickým věcem, ale i cizí jazyk a poznáte jinou kulturu. Uvědomíte si, zda byste chtěli v budoucnu tuto práci dělat a třeba vás to posune k novým příležitostem. Také stojí za zmínku, že celá stáž je financována z programu Erasmus, a všichni, kdo nás stáží provázeli, byli velice přívětiví a ochotní nám s čímkoli pomoci.

Adam Bělský