Do Jevíčka tento divadelní soubor zavítal již mnohokráte. A jak říká dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák:

„Jsou akorát dvě místa na světě, kde sejdeme v papučích z hotelu do restaurace a z restaurace hrát divadlo. A to je v Jevíčku a v Bruselu.“ Soubor totiž v Jevíčku bydlí v hotelu Morava, kde zároveň ve velkém sále uvádějí své hry.

Křest Tetičky z Jevíčka
FOTO: Křest Tetičky z Jevíčka od Pavla Kyseláka

Nedávno se mistr Svěrák pana Romana ptal, zda nemá nějakou literaturu k místnímu malohanáckému nářečí. A tak mu Roman věnoval nedávno vydanou knihu Pavla Kyseláka Tetička z Jevíčka.

Text knihy je psán povětšinou v tomto dialektu, kterým se mluví (mluvívalo) v okolních obcích městečka královského i střediskového, např. v Hóřecich, Jaroměřecich, ve Famelejich, v Biskopicich, v Chornicich, v Cetkovicich, na Libšténě…

Samotné malohanácké nářečí patří k hanáckým (v dnešní terminologii středomoravským) nářečím, konkrétně pak k jejich centrální podskupině, a má také většinu jejich podstatných znaků. Charakterizuje je zejména široká výslovnost samohlásek e, é a o, ó v jistých pozicích (v dialektologické literatuře zapisovaná jako e, é, o, ó), např. rebe, ževot, bévat, psék, roka, vefóknót.) Celá historie dvacetileté spolupráce Divadla Járy Cimrmana a města Jevíčka je zmapována v připravované skládance, která má název Divadelní program pro lidové vrstvy. Jsou tam uvedeny všechny hry v Jevíčku odehrané a téměř všichni členové divadla. Do tohoto průvodce si bude moci divák zaznamenávat představení, která kdekoliv shlédl. Křest proběhne před představením na náměstí u hotelu.

Pavel Kyselák, Člen Obce spisovatelů ČR