Manželka si velmi přála, abych jí někdy vyvezl do vysněného Izraele. Zatím to nedopadlo, ale v pátek před Štědrým dnem jsem jí řekl. Víš co? Tak vyrazíme třeba do betléma. Respektive za betlémem, do Hradce Králové (poznámka redakce: Betlém je vystaven v kostele Církve československé husitské v Ambrožově ulici v Hradci Králové. Vidět ho můžete ještě 1. ledna v 10.45 hodin). Keramické dílo holického výtvarníka Františka Juračky je přenádherné!

S čerty nejsou žerty
KVÍZ: Máte rádi české pohádky? Otestujte si, jak se v nich vyznáte

Když nám paní uvaděčka sdělila, že zhruba za půl hodinky po našem příchodu ho bude spouštět a osvětlovat, že zahraje 12 koled, neváhali jsme ani minutu a počkali jsme. Betlém čítá cca 250 detailně propracovaných postaviček, z toho 60 z nich je pohyblivých. Nádherná výstava, která nás doslova nadchla. Pro připomenutí přikládám do fotogalerie i pár obrázků z Adventního večera na Gymnáziu Dr. Emila Holuba z prosince 2019, na kterém rodina pana Juračky ukázala návštěvníkům alespoň část z uměleckých děl tohoto skvělého výtvarníka z Holic, který však, bohužel již není mezi námi.

Mgr. František Juračka se narodil v roce 1953 a zemřel dne 23. 7. 2018 ve věku nedožitých 65 let, jeho mimořádné dílo zůstane nesmrtelným. Přikládám i obrázek plastiky umístěné na náměstí v Holicích, která byla dle návrhu  Františka Juračky vyrobena po jeho smrti. Dále i plastiku, která zdobí předsálí KD v Holicích. Prohlédněte si tu nádheru, přátelé!

Jilemnice v zimě roku 2012.
FOTOGALERIE: Taková bývala zima ve městě, na které dohlíží vládce hor

Co řekla o betlému manželka výtvarníka paní Jitka Juračková: Děkuji za vzpomínku a připomenutí díla mého již nežijícího manžela. Byl to neskutečný "dělník umění". Odešel moc brzy, nestihl dokončit svoje tvůrčí plány a ani si oddechnout. Na to prý bude čas tam nahoře. Tak odpočívej a věz, že Tvoje DÍLO zapomenuto nebude. Toto DÍLO bylo vytvořeno prakticky "na kolenou"! Dílna 5x4 metry, aťásek 3x3 metry, glazovalo se v garáži. Polovinu dílny zabral "oltářní stůl" na který se všechno montovalo. František byl věřící. Bez pomoci toho nahoře, silné vůle, představivosti, pomoci mechanika a elektrikáře, tolerance rodiny by BETLÉM nikdy nevznikl. Byla jsem vlastně u všech etap vzniku - nákres, papírový model, hlína, broušení, glazování, zlacení, sestavování, předělávání, atd. Takové tempo a nadšení je vidět jen u toho, kdo tvoří s láskou. Zlaté české ručičky!

Co doplnil rodák z Holic, Ing. Karel Král: 
Také jsme letos navštívili v Hradci Králové betlém a mohli ho zhlédnout. Nechce se ani věřit, že toto fenomenální dílo vytvořil na první pohled nenápadný člověk, který tu žil mezi námi jako každý jiný.

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň

Zdroj: Youtube