Po roční vynucené pauze přivítá v sobotu 23. října lesopark Černá hora na okraji Litomyšle závodníky v rámci 49. ročníku Lesního běhu Černou horou. Milovníkům běhu všech věkových i výkonnostních kategorií budou k dispozici tři různé okruhy.

Tento závod se v letošním roce stal také součástí seriálu sportovních akcí České unie sportu, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Rádi bychom navázali na tradici, kterou náš závod má. Účast jsme mívali okolo tří set závodníků, což by byl velmi příjemný počet i pro letošek. Upřímně doufáme, že říjen ukáže svou přívětivou stránku a že nám bude počasí přát,“ uvedl Jan Kubíček z pořádajícího sportovního oddílu TJ Jiskra Litomyšl.

Z otevření podchodu.
Není to jen obyčejný podchod... Projděte se mezi portréty Schindlera i Masaryka

Zalesněné předměstí Litomyšle se stadionem Černá hora sloužilo jako místo pro rekreaci místních občanů už za první republiky. V roce 1973 pak vzali členové místního běžeckého oddílu do ruky pily a sekery, po léta zanedbávaný park očistili od trčících pařezů a vytyčili tři okruhy. Ty se téhož roku staly základem pro Lesní běh Černou horou v podobě, v níž jej známe dodnes.

Z úrovně ryze výkonnostní se závod časem přesunul do kategorie kondičního běhu, kdy je nejdůležitější poprat se sám se sebou a zdolat předem vytčený cíl. Proto se každoročně v Litomyšli zapojují běžci všech výkonnostních kategorií a často též celé rodiny.

Závodníci se na své tratě vedoucí napříč Černou horou budou vydávat od 9,30 hodin do 11,30 hodin. K dispozici jsou distance o délce 1,2 km, 3 km a 6 km, start bude intervalový po 30 vteřinách. Své výkony mohou zapsat jak jednotlivci, tak je možné závod absolvovat ve dvojicích či skupinkách, kdy se časy sečtou.

„Každý, kdo si přijde zazávodit, obdrží na památku medaili a diplom, kam doplníme jeho dosažený čas. Rozdávat budeme rovněž věcné ceny a děti jistě potěší malé sladkosti. Na závěr budeme mít i tombolu,“ prozradil Jan Kubíček.

Michaela Kratochvílová