V prosinci loňského roku spatřila světlo světa nová kniha Pavla Kyseláka s názvem Šobola po bráchovi. Její autor, člen Obce spisovatelů ČR, tak navázal na své předchozí tituly: Čmikání na bráchu a Bráchova krapalice.

Kniha Čmikání na bráchu.Zdroj: archiv autora

Třetí knihou tak završil námětovou vzpomínku na svého bratra Jana, který 1. září 1970 tragicky zahynul při havárii mezi obcemi Chornice a Lázy. Do jeho trambusu narazil z protisměru jedoucí autobus s bezohledným řidičem, který tzv. řezal zatáčku. V osudné vteřině tak byly bratrovy životní stránky navždy dopsány. Odešel mlád ve věku 24 let.

Celá trilogie obsahuje také další životní vzpomínky a události v návaznosti na svitavský okres. Vybrané příběhy a fejetony autor uvádí  ve své rodné malohanáčtině, tedy z kraje kolem Jevíčka. V tomto směru spolupracuje s Ústavem pro jazyk český AV ČR. Ústřední postavu jeho tzv. „plkaček“ ztvárňuje jevíčská tetička Mařka, která je a vlastně není.

Jana Dostálková

Poznámka redakce:

Pavel Kyselák ve Svitavách na počátku sedmdesátých let navštěvoval tehdejší střední ekonomickou školu. Do města se rád vrací. Jedním z jeho posledních příspěvků pro Svitavský deník je: Můj svitavský rituál: Jsou Svitavy Čechy nebo Morava?