Krakonoš

Naše vemi oblíbené a nejznámější hory Krkonoše, se Sněžkou (1 603 m. n. m), střeží mýtický duch Krakonoš nebo někdy nazývaný Rýbrcoul, který v různých podobách chrání celé Krkonoše před chamtivými hledači pokladů a pytláky.

Rampušák

Orlické hory, kde je nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1 115 m n. m.), ochraňuje zimní vládce Rampušák, který patří k Orlickým horám stejně jako Kačenka, které každoročně v březnu předává vládu. 

Rampušák se poprvé objevil 21. prosince 1962 v rozhlasovém pořadu „Vezměte si vrátičku“. V něm seznamoval posluchače s Orlickými horami jejich zbrusu nový duch Rampušák. Herec Josef Beyvl příjemným a rozvážným hlasem představil nového obyvatele Orlických hor slovy: „Rampušák je jméno mé, povoláním duch hor“.

Radegast

V Beskydách dohlíží na turisty Radegast. Vyrazte za krásami Pusteven a Radhoště a cestou na vaše kroky dohlédne sám slovanský pohanský bůh slunce, hojnosti a úrody.

Praděd

Za horského ducha, vládce a strážce Jeseníků, je považován Praděd. Je po něm pojmenovaná nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a Moravy. Praděd je nejčastěji zobrazován jako stařec s dlouhým bílým vousem.