„Počasí bylo skutečně neuvěřitelné, řada účastníků se nás ptala, kde se takové dá objednat, a kolega na to v žertu odpovídal, že ho to taky stálo tisíc korun do kasičky v kostele. Ale vážně – spousta pochodníků si vystačila pouze s krátkými rukávy, sluníčko hřálo a nálada byla vynikající. Jak ukázal už Opatovské šmajd, který byl na programu dříve v tomto roce, lidem prostě hromadné akce chyběly – a jakmile se opět mohou odehrávat, účast láme dosavadní rekordy,“ uvedl Jan Szantay z pořádajícího sportovního oddílu TJ Jaroměřice.

 Z prostoru startu u Hanácké krčmy v Jaroměřicích vyráželi účastníci na svou pouť mezi sedmou a desátou hodinou dopolední. Kdo se na závěr svého výkonu chtěl dočkat v cíli sladké medaile a pamětního listu, musel dorazit zpět do 17 hodin. Na výběr byly distance na 7, 23 a 38 kilometrů, pro cyklisty pak na 10, 30 a 65 kilometrů. Pěší šestnáctikilometrový okruh musel být tentokrát zrušen kvůli kůrovcové kalamitě.

Výstava Svátky jara.
Krása staročeských svátků. Co vás čeká od květné neděle do „červeného“ pondělí?

„Vyhlašovali jsme jako už tradičně také nejmladšího a nejstaršího pochodníka, stejně jako toho, co dorazil z nejvzdálenějšího místa. Přitom jsme měli věkové rozmezí od jednoho do jedenaosmdesáti let, nejdelší cestu vážil turista z Kyjeva. Všichni se dočkali speciální odměny v podobě skutečně pěkných knižních publikací. Jako každoročně i letos nás potěšilo, že se zapojila celá řada turistů, kteří dosud nevynechali ani jeden ročník,“ popsal zákulisí akce Jan Szantay.

Michaela Kratochvílová