Třicítka studentů naší školy se ve dnech 19. 3. – 8. 4. 2023 zapojila do evropského studentského programu Erasmus+ a společně se čtyřmi pedagogy odletěla na studijní stáž do Španělska.

Stejného projektu v zahraničí se naši studenti účastnili již podruhé. Poprvé v prosinci 2019 sbírali zkušenosti v italském Milánu, tentokrát se stala na tři týdny jejich druhým domovem katalánská metropole Barcelona.

Stáže se zúčastnili žáci z maturitních oborů Podnikání, Veřejnosprávní činnost, Obchodník - Grafika v marketingu, Kosmetické služby a učební obory Rekondiční a sportovní masér a Kadeřník. Podle zaměření byli studenti rozděleni do několika salonů, firem a atelierů, po skupinách, dvojicích, ale také samostatně. Dorozumívacím jazykem pro ně byla angličtina, studenti si však brzy osvojili i nejpraktičtější slovíčka a fráze ve španělštině. Jejich práce byla velmi různorodá, avšak vždy se vztahovala k odbornosti a navazovala na obor jejich studia. Žáci jsou zvyklí pracovat ve školních salónech a absolvovat tzv. praxe ve firmách a státních institucích i v rámci běžného studia ve škole. Nyní nicméně museli vystoupit ze své komfortní zóny, zorientovat se v cizím prostředí, pracovat s mentalitou jižanského národa a srovnat se s reálným pracovním prostředím v cizí zemi. Odvezli si nejenom spoustu zásadních pracovních zkušeností, ale také nová přátelství a zážitky na celý život.

close Obchodka z Poličky vyrazila do Španělska s programem ERASMUS+ info Zdroj: Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Polička zoom_in Obchodka z Poličky vyrazila do Španělska s programem ERASMUS+

Ubytování bylo zajištěno v klidné části města v rezidenci SIL na studentských kolejích. Po celou dobu fungovalo chutné stravování počínaje bohatými snídaněmi, krabičkovými obědy a večeřemi s několika chody, to vše s obsluhujícím kuchařem.

Všichni účastníci měli k dispozici na celou dobu pobytu jízdenku na městskou dopravu, kterou hojně využívali ať k dopravě do místa své stáže, tak i k poznávání krásné Barcelony. První cesty po dokončení směn vedly k moři. Minout nešla ani nedostavěná katedrála Sagrada Família či hora Tibidabo, která s výškou 512 m. n. m. nabízela nejkrásnější výhled na město. Na ní se také vypíná majestátní chrám Sagrat Cor. O volných víkendech studenti v rámci stáže navštívili nádherný park Güell s uměleckými prvky architekta Gaudiho a zajímavé museum designu. Příjemné zázemí kolejí poskytovalo spoustu možností jak trávit volný čas. Hřiště lákalo k míčovým hrám, klubovna ke sledování TV, střešní terasa s lehátky k relaxu na sluníčku a sdílení dojmů.

Hlavním smyslem evropského programu Erasmus+ je umožnit studentům poznat práci a život v jiných zemích, zdokonalit se v jazykových schopnostech, pracovat a orientovat se v neznámém prostředí. Naši studenti všechny výzvy zvládli na jedničku. Překonali obavy z cesty letadlem, odloučení od rodiny, komunikace v cizím jazyce, obavy, jestli to všechno „dají“. Domů se vraceli sebevědomí, plní dojmů, nových zkušeností a krásných zážitků.

Zdeňka Šimonová