Masopustové slavnosti probíhají i ve svitavském okrese. Zatímco ve Svitavách Masopust s Vortováky již proběhl 20. ledna 2024, v Moravské Třebové se teprve chystá na sobotu 10. února.

Masopust jako takový je spojený s křesťanskou tradicí a slaví se tradičně během tří dnů předcházejících Popeleční středě.

Autor Pavel Kyselák
Pavel Kyselák: Písmák z Moravy

V širším pojetí jde pak o celou dobu mezi Vánoci a postní dobou a začíná tak už na svátek Tří králů. Popeleční středa vychází letos na 14. února 2024 a tímto dnem nastává 40 dní půst až do Velikonoc. Ale i po celé republice, ať už jde o folklorní oblast či ne, se konají masopustní taškařice s bohatou výslužkou i veselým programem.

Na Malé Hané – v oblasti kolem Jevíčka se říkalo, „že só Vostatke“. Na Slovácku se tomuto veselému času říká fašank a v Čechách má název masopust. Babička pokaždé v neděli tohoto období vostatkového smažila koblihy naplněné domácími trnkami či jinými marmeládami.

Na plotně tradičně vonělo a do zlatova pěnilo rozehřáté domácí sádlo a za chvíli byla plná mísa krásně zabarvených čerstvých koblížků, jejichž vůně zcela ovládla celou venkovskou kuchyni.

Pavel Kyselák