Těšit se proto můžeme na tradiční masky kobyly, turka, slaměného, rasa či strakatého, který před starou radnicí, jak bývá zvykem, požádá starostu města o povolení k obchůzce.

Rej maškar bude poté pokračovat na horní část náměstí, kde už bude nachystaný masopustní jarmark se zabíjačkovými hody. V nabídce občerstvení opět můžete čekat jitrnice, prejt, černou zabíjačkovou polévku, tzv. prdelačku, servírovanou tentokrát přímo z brutaru, tlačenku, škvarky, rovněž koláče, slivovici, pivo, čaj, svařené víno a další pochutiny. Novinkou bude chleba se sádlem, připravený muzejními dobrovolnicemi, a také tradiční masopustní smažené koblížky.

Speciální program bude ve spolupráci s MC Krůček připravený od 14 do 15 hodin také pro děti, aby se jim zpříjemnilo čekání na slavnostní ukončení svitavského masopustu v podobě symbolického poražení kobyly (a jejího následného oživení), které proběhne v 15:00. Na kole štěstí si třeba budou moci vytočit vlastní čepici nebo masku.

V souvislosti s masopustem připravilo svitavské muzeum od 16. do 19. ledna tematické tvořivé dílny pro školky a školy, v jejichž rámci nejen představí tradici masopustních obchůzek, ale také se budou vyrábět vlastní masky, inspirované historickými masopustními maškarami, zvířaty, novodobými hrdiny, pohádkovými postavami i vlastní fantazií. A děti si vyrobené masky budou moci obléci do masopustního průvodu v sobotu 20. ledna. Pro všechny, kteří se do průvodu zapojí v masce či v masopustní čepici, bude navíc připravena malá odměna.

Hynek Stříteský