Málo platné, ať je počasí jakékoliv, či se děje cokoliv – je doba masopustu, tedy veselých a bujarých taškařic. Masopust jako takový je spojený s křesťanskou tradicí a slaví se tradičně během tří dnů předcházejících Popeleční středě. V širším pojetí jde pak o celou dobu mezi Vánoci a postní dobou a začíná tak už na svátek Tří králů. Popeleční středa vychází letos na 22. února a tímto dnem nastává 40 dní půst až do Velikonoc.

Významné dny, které předcházejí Popeleční středě jsou letos následující:

Tučný čtvrtek – 16. února

Masopustní neděle – 19. února

Masopustní pondělí – 20. února

Masopustní úterý – 21. února

A tak po celé republice, ať už jde o folklorní oblast či ne, se konají masopustní taškařice s bohatou výslužkou i veselým programem.

U nás doma na Malé Hané se říkalo, „že só Vostatke“. Na Slovácku se tomuto veselému času říká fašank a v Čechách má název masopust. Babička pokaždé v neděli tohoto období vostatkového smažila koblihy naplněné domácími trnkami či jinými marmeládami. Na plotně tradičně vonělo a do zlatova pěnilo rozehřáté domácí sádlo a za chvíli byla plná mísa krásně zabarvených čerstvých koblížků, jejichž vůně zcela ovládla celou venkovskou kuchyni.

Pavel Kyselák

První letošní průvod na Hlinecku vyjde v sobotu 28. ledna ve Vítanově a Stanu. Začátek je v sedm hodin ráno. Po celý den bude vyhrávat Hlinečanka. V sobotu 4. února masopustní veselí ovládne Hamry a skanzen Veselý Kopec.