Zapsaný spolek Lubenská šťopička ve spolupráci s obcí Lubná u Poličky a pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka uspořádal další ročník této jedinečné, nezaměnitelné a neopakovatelné společensko-kulturní akce v sobotu 10. 9. 2022 v letním areálu v Lubné od 14 hodin. Pořadatelé se rozhodli pro venkovní prostředí překrásného areálu z důvodů epidemiologických, vhodnější než v uzavřeném prostředí Kulturního domu. Až na chvilkovou minimální dešťovou přeháňku vše dobře dopadlo, a tak proběhl program dle daného harmonogramu. Ten představila tradiční moderátorka akce Eva Šímová, která pozdravila a přivítala všechny přítomné a na slavnostní zahájení pozvala na jeviště mě, jako publicistu a propagátora kulturních a hudebních akcí, starostu obce a předsedu spolku Josefa Chadimu, předsedu degustační komise Jaromíra Klusoně a vikáře farnosti Sebranice Pavla Kadlečíka. Všichni krátce pozdravili přítomné a připili „šťopičkou“ na zdárný průběh akce.

Rodinná hudební kapela Zavřelových z Podblanicka ve středních Čechách, doplněná o dva další muzikanty, s kapelníkem Bohuslavem Zavřelem ml. hrající dle jeho vyjádření líbivou muziku od Vlacha po Bacha, zahrála několik lidových písniček úvodem a poté dostaly prostor mladší i starší mažoretky ze ZUŠ Bystré u Poličky, které tady vedla ředitelka Romana Musilová.

V dalším vystoupení předsedy degustační komise jsme se dozvěděli o výsledcích 12. ročníku Lubenské šťopičky 2020, která se konala ze známých důvodů, kvůli zamezení šíření koronaviru za zavřenými dveřmi. Bylo provedeno vyhodnocení zaslaných 403 vzorků jedenácti degustačními komisemi v jednotlivých kategoriích, z nichž každý vítěz obdržel diplom. Absolutním celkovým vítězem se stal Petr Šlosar z Chrudimi.

Slabá dešťová přeháňka pak omezila taneční páry na parketu, nezastavila však přátelské pobavení mezi návštěvníky, kteří seděli pod střechou, tak jako muzikanti na pódiu, kteří vyhrávali známé písničky. Kapelník složil mj. také jednu z nich pro Lubnou a její Šťopičku s názvem „Do Lubné se rádi vrací“. Slova této písně operativně vytiskl starosta obce a rozdal po stolech. Každý tak měl možnost připojit se zpěvem k muzikantům a nebo jen tak poslouchat. Že se líbila, dosvědčil i potlesk, a tak došlo k dalšímu opakování, při kterém si na jevišti zazpíval se starostou i otec kapelníka a také zakladatel této kapely, věhlasný muzikant a pořadatel hudebních pořadů v Hlinsku, Bohuslav Zavřel st., který oslavil v těchto dnech 85. narozeniny.

Dalším vystoupením s chůzí po laně se představil Ondřej Hájek z Prahy, který vystupuje s libereckou skupinou Slackshow. Ten zde sklidil velký úspěch za odvážné prvky přechodu po laně, upevněné mezi stromy, v délce minimálně 40 m.

Další program proběhl podle plánu – skupina Ožehavá záležitost z Brna se svoji Ohňovou show a po dechovce přišla na řadu taneční muzika hudební skupiny Arzekt ze Sebranic. Zbývá dodat ještě zvukaře, kteří zajistili řádný přenos a poslech – Pavel Kovář a Michal Briol. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu této akce, obsluhujícím a sponzorům, v neposlední řadě také mediálním partnerům.

Karel Novotný, publicista a propagátor lidové zábavy.