Místo klasické výuky ve škole zažili žáci druhého stupně základní školy T. G. Masaryka ve Svitavách netradiční den s vojáky. Mezi nimi byl i aktivní záložník z pěší roty Krajského vojenského velitelství Pardubice, který si s dětmi popovídal o tom, jaký je rozdíl mezi vojákem z povolání a vojákem v aktivní záloze.

V pondělí 23. května 2022 dorazili za dětmi vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice a 14. pluku logistické podpory. Díky jejich přítomnosti měly děti příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži nejen ochranný chemický oblek včetně masky a rukavic, ale potěžkat si také výstroj a výzbroj vojáka v poli. Vzhledem k tomu, že součástí POKOS je i zdravotnická příprava, byla pro děti připravena praktická ukázka první pomoci, kde si samy děti mohly vyzkoušet jaké to je, dostat se do stresové situace a zachránit tak život například svému spolužákovi.

Z okrskové soutěže hasičů v Lukách u Nových Sídel.
FOTOGALERIE: Okrsková soutěž hasičů v Lukách u Nových Sídel

Neobvyklou součástí prezentace armády na škole byl voják aktivní zálohy pěší roty Krajského vojenského velitelství Pardubice, který dětem představil vojenské vozidlo Toyotu Hilux. Děti mohly zasednout za volant a prozkoumat vnitřek techniky. Chlapce zajímal motor, výkon a spotřeba vozidla, dívky pro změnu vnitřní vybavení a prostor pro osádku. Dále si s dětmi popovídal o tom, co ho vedlo k rozhodnutí stát se aktivním záložníkem. Vztah k historii a zkušenosti s vedením lidí v rámci skautského hnutí byly tou správnou motivací. Vojenský výcvik, který absolvuje pár dní v roce, nemá nic společného s tím, co jej běžně živí. Jsou to dva odlišné světy. Prozradil, že v civilu pracuje jako servisní technik a údržbář. Jeden z žáků mu položil zajímavý dotaz: „Kdyby můj táta chtěl vstoupit do aktivní zálohy, jak často by jezdil na cvičení a kolik by za to dostal?" „Byl jsem překvapen, že žáci druhého stupně vědí, co je voják v aktivní záloze a měly zájem dozvědět se co nejvíce. Je vidět, že některé děti nad tím vším, co se děje kolem nich, opravdu přemýšlí“, uvedl svobodník Hradil s tím, že je moc rád, že se mohl projektu POKOS na škole zúčastnit. Podporu výuky a přípravu dětí na krizové situace bere jako jednu ze svých povinností.

„Žákům z druhého stupně základní školy se snažíme prezentovat podrobněji vše, co by měli vědět o krizových stavech, armádě, branné povinnosti či aktivní záloze“, doplňuje kapitánka Kembická z Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Na velkém snímku je historický vlak s parní lokomotivou Velký Bejček. Ve fotogalerii se můžete podívat, jak v červenci loňského roku brázdily parní lokomotivy  koleje Orlickoústecka a Králicka. Letos o prázdninách se opět vrátí.
140. výročí tratě mezi Chocní a Litomyšlí. V sobotu vyjede parní vlak

Dalším stanovištěm pro děti byla ukázka boje zblízka a základů sebeobrany, jejichž zvládnutí je klíčovým faktorem k tomu, abychom uměli bránit sebe sama. Vojáci pak společně s dětmi hovořili o všech aspektech, které do sebeobrany patří, ať už to je fyzická zdatnost, výdrž, odolnost těla nebo mysli, hbitost a další dovednosti.

„V rámci těchto projektových akcí mám možnost předat dětem řadu znalostí a dovedností týkajících se zejména zvýšení jejich bezpečnosti. Největší radost mám z toho, že předváděnou techniku boje zblízka proti ozbrojenému či neozbrojenému protivníkovi děti vnímají jako důležitou a užitečnou. Dá se říci, že je připravuji na situace, které se jim můžou přihodit i při cestě ze školy domů“, zhodnocuje tuto akci rotný Žák ze 14. pluku logistické podpory.

„Myslím si, že boj zblízka a ukázka vojenské výzbroje byly velmi motivačními prvky, které děti uchvátily natolik, že v nich začínám vidět už teď potencionální vojáky naší armády,“ zmínil s úsměvem na tváři v průběhu akce učitel Pekník, který se již zúčastnil školení POKOS pro pedagogy v Pardubickém kraji.

Tereza Kembická

Dopis žáka

V pondělí 23. 5. 2022 se nám místo vyučovacích hodin v rozvrhu objevilo slovo POKOS. Že nevíte, co to je? Nebojte, my také tápali. Ani bližší vysvětlení zkratky - Příprava občanů k obraně státu - moc nedopomohlo k představě… Internet sice napověděl, ale i tak jsme první povíkendové ráno s napětím čekali, co nás vlastně ve škole čeká. Přímo od profesionálních vojáků jsme se dozvěděli, jak funguje naše armáda, prakticky si vyzkoušeli první pomoc, v tělocvičně pak i včetně naší paní třídní učitelky Vlasty Holické Koskové základy sebeobrany. Po přesunu na školní hřiště jsme zjistili, že se naše třída vejde do Hiluxu (samozřejmě i s kufrem :) )… Zajímavé byly taktéž ukázky zbraní, překvapivá síla vojáků, kdy jeden z nich hravě vyzdvihl spolužačku, a vtipná závěrečná soutěž o to, kdo se co nejdříve oblékne do protichemického obleku. Úplnou tečkou byl vědomostní kvíz od pana učitele Čadílka. Takhle v klidu a bezpečí budovy naší ZŠ proběhl příjemný den. Jen doufám, že se takto budeme vídat pouze u osvětových akcí a ne v nějaké krizové situaci. Tobiáš Jan Říha, VI. A