Bouřlivé 20. století s divokými zvraty zámkům nepřálo. Přineslo 2 světové války, 50. léta, dobu normalizace. O mnoho památek jsme přišli, vznikly nenapravitelné kulturní škody. V 50. letech bylo vybráno pár hradů a zámků k oficiálním prohlídkám, svezl se sem mobiliář z těch objektů, které vybrány nebyly. Ty čekal zlý osud. Jejich majitelem se většinou stalo JZD nebo Státní statky, což byla ta nejhorší varianta, protože majitelé se o budovy nestarali a nechali je bez sebemenší údržby svému osudu. Prakticky byly tak zámky určeny k zániku.

Mnohé nenávratně zmizely z povrchu zemského a zůstalo po nich jen pár fotografií. O něco lépe dopadly zámky, kam se umístily různé ústavy,dětské domovy, domovy důchodců, školy. Jedním ze zámků, které potkal zlý osud, ale nakonec vstal jak fénix z popela, je Horní Hrad, také zvaný Hauenštejn.

Původně gotický strážní hrad ze 13. stol. se tyčí na skalním ostrohu v Karlovarském kraji a sloužil k ochraně zemské stezky. Od svého založení do 16. stol. byl v majetku českých králů.

Vystřídal mnoho majitelů i podob. V 16. stol. se stal majetkem mocného rodu Šliků, kteří vlastnili jáchymovské doly. Díky nim získal renesanční tvář. Od r. 1836 patřil Buquyům, kteří provedli úpravy v novogotickém stylu. Původní hrad, ze kterého se zachovala věž, se změnil v pohodlné zámecké sídlo.

Lukasova lípa.
FOTOGALERIE: Zpívající lípa má nový sestřih. A jak jí to sluší!

Věž se nachází v prostoru nejstarší části hradu. Pochází ze 13. stol. Je vysoká 16 metrů a na její vrchol zakončený cimbuřím se můžeme podívat i dnes, když zdoláme 78 schodů. Roku 2002 se část věže zřítila, ale za půl roku byla znova postavena a zajištěna obručemi.

Na zámku žili Buquyové až do války. Poté zde bylo sídlo Hitlerjugend. V r. 1947 je vystřídala ubytovna Jáchymovských dolů, od r. 1960 zde byla polepšovna. Zámek chátral a od r. 1965 zůstal prázdný. V r. 1982 se rozhodovalo o jeho demolici. K té naštěstí nedošlo.

V roce 2000 se na ruinu tehdejšího nádherného sídla usmálo štěstí. Jeho zachráncem se stal Pavel Palacký. Obrázek jeho praprapředka vídáme na tisícikoruně. Ano, je to potomek slavného historika Františka Palackého. Když zámek za 1,5 mil. koupil, byly zde propadlé stropy, zdi i schodiště. Odvezl odtud 140 náklaďáků sutě.

Dům oběšených panenek ve Rváčově u Hlinska
FOTO: Oběšené panenky šokují turisty. Dům jako morbidní muzeum hraček

Pět let žil Pavel Palacký s rodinou v maringotce na nádvoří, napřed sem dojížděl z Prahy jen na víkendy. Když si upravil dvě místnosti pro své bydlení, na zámek se nastěhoval natrvalo. Od té doby ho s pomocí přátel a brigádníků opravuje. Opravu plánoval na 35 let. Dnes můžeme na zámku vidět gotická sklepení, rytířský sál s neogotickými okny a původním vyřezávaným dřevěným stropem a mnoho komnat. Na zámku se nachází 130 místností.

Podle pověsti sídlil v jeskyni pod hradní skálou drak. Probral se prý z mnohaletého spánku, stejně jako se probouzí sám hrad. Nyní zde probíhají různé akce, noční prohlídky, šermířské turnaje, koncerty, divadelní představení, výstavy.

Romantické duše siluety tajuplného zámku připomínající sídlo hraběte Draculy rozhodně potěší.

Alena Hesounová