Setkání seniorů v Opatově bylo vyvrcholením únorového a březnového chození na Hradecku a Olomoucku, kdy měl každý nachodit během 2 měsíců minimálně 75 km. To je polovina vzdálenosti mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Akce proto nesla název „Sejdeme se u Svitav“. Chodilo kolem 250 seniorů z Hradce Králové i okolí a z Olomouce. V součtu nachodili 48 305 km.

Skutečné setkání se uskutečnilo 11. 5. 2022 v kulturním domě v Opatově. Již v minulém roce nám tato obec u Svitav vyšla vstříc a dala k dispozici místní kulturní dům. Bylo proto jasné, že i letos zakončíme naše chození setkáním v Opatově. Dvěma autobusy a několika auty nás přijelo letos do Opatova celkem 130. Toto setkání, stejně jako předchozí chození organizoval spolek Senioři Hradec Králové spolu s oddělením sociální pomoci a služeb olomouckého magistrátu. Setkání se zúčastnila též náměstkyně olomouckého primátora paní Eva Kolářová. A protože letos přišla navíc i desítka opatovských seniorů, jednalo se o setkání seniorů tří krajů.

Program začal ve 14.00 hodin již tradiční hymnou „Sejdeme se u Svitav“ na melodii „Chodím po Broadwayi“. Slova před rokem složila veselá parta z Doudleb. Pak se střídavě předvedli členové hradeckého Sokola Pražské Předměstí (Colorado a country tance), Floriteamu Doudleby (Holky, Šalalala) a olomouckého klubu Polská (Cha-cha). Levicový klub žen zpestřil program několika soutěžemi, zazpívaly nám děti z místní MŠ a na housle zahráli žáci ZŠ Opatov. Dvě členky skupiny Sestry Chalupovy předvedly malé ukázky jejich „Elegance 1. republiky“. Objevili se dokonce Laurel s Hardym i Šmoulové. Atmosféra byla opět perfektní, podpořena i drobným občerstvením, které udělaly seniorky z Hradce Králové i Olomouce. Nechyběly ani olomoucké tvarůžky na chlebě pod názvem „Pivní pes“.

Během odpoledne byly navázány nové kontakty a domluveny další společné akce. Tímto zároveň děkujeme za vstřícnost starostovi Opatova panu Kovářovi, paní Vlčkové za přípravu sálu, dětem a pracovnicím místní MŠ a ZŠ za příspěvek do programu i vedoucímu a zaměstnancům Opatovské hospody za oběd, večeři i uhašení žízně. Úspěšná akce a spokojenost všech jsou příslibem toho, že příští rok se opět sejdeme u Svitav, a doufáme, že to bude zase v Opatově.

Marcel Kraus