Věděli jste, že jsou dva Karlštejny? Dnes nebudeme připomínat královský hrad, ale malý lovecký zámeček v zapadlém kraji u Svratky.

Na začátku 18. stol. zde majitelka rychmburského panství Františka Berková z Dubé, provdaná Kinská, nechala vybudovat kapli sv. Jiljí. Kaple byla vysvěcena 1708.

V letech 1770-1776 hrabě Filip Kinský začal stavět okolo kaple lovecký zámeček. Založil zde i jelení oboru. Pozdější majitelé Thurn-Taxisové zámeček přeměnili na myslivnu.

Za totality zde bylo školící a rekreační středisko. Bylo zde provedeno několik rekonstrukcí, ovšem necitelných, v kapli byla zabetonovaná podlaha a zatřené fresky, došlo i k narušení statiky.

Zámek tvoří patrová budova,ke které přiléhají dvě boční přízemní křídla, na protilehlé straně jsou dvě bývalé hospodářské budovy. Před 4 lety začala další rekonstrukce, pod dohledem památkářů, tentokrát první, která vrátila zámeček do původního stavu, jak ho postavil hrabě Kinský.

V červenci 2020 byl zámeček poprvé po letech otevřen pro veřejnost. Vidět můžeme kapli sv. Jiljí s obnovenými freskami, které byly pod čtyřmi vrstvami omítky. Sál v prvním patře slouží k pořádání koncertů a dalších kulturních akcí.

V přízemí je několik hotelových apartmánů a výstavní prostory, kde se instalují zajímavé výstavy. Při naší návštěvě zde probíhala výstava Zd. Buriana. Bývalé hospodářské budovy jsou proměněny v hotel.

Na zámku je také restaurace a je možnost posedět i venku na nádvoří. Zámek si i několikrát zahrál ve filmu. V 50. letech v Temnu, natáčely se tu i Četnické humoresky.

A problém zámečku? Lidi si ho často pletou s jeho větším jmenovcem. Na to je rada - zajeďte si sem na nějakou výstavu nebo jen na kávu a Karlštejny se vám už nikdy nebudou plést…

Alena Hesounová