Jeden z mnoha projektových dnů, které realizujeme byl den s názvem „Den kluků a holek“. Nešlo o nic složitého, ale jen na první pohled. Aktivity spočívaly v tom, že kluci se zabývali klasickými pracemi holek - věšení prádla, žehlení prádla, rovnání oblečení, přišívání knoflíku, vysávání, utírání prachu, nakupování potravin za určený obnos peněz a příprava zdravé svačiny, mytí a poznávání nádobí, zametání.

Holky se snažily zvládnout zase typické domácí práce kluků - zašroubovat šroub, přitlouct hřebík, řezat dřevo pilkou, utáhnout kliky u dveří, vyrobit jednoduchý dřevěný rámeček, vyměnit žárovku, poznat základní nářadí v chlapecké dílně.

Na první pohled nic složitého, mnoho pokusů se na první dobrou nepovedlo, ale ve finále nikdo nezklamal. Po řízeném rozhovoru jsme zjistili, kluky nejvíc bavilo žehlení??!! A holky řezání dřeva. To byl moc bezva den.

Do všeho jdeme s chutí a odhodlánímDo všeho jdeme s chutí a odhodlánímZdroj: Speciální mateřská škola a základní škola Polička

Další projektový den souvisí s tou druhou činností – věci nové, řádně nepoznané. A to jsou a ještě dlouho budou pro řadu z nás roboti. Hodiny nové informatiky na naší škole jsme doplnili projektovým dnem Hry s informatikou.

V rámci tohoto dne jsme si postupně vyzkoušeli orientaci v tabulce podle souřadnic, kódování a dešifrování informací, programování robota BeeBot i sami sebe. Nakonec jsme si vyzkoušeli práci s různými modely a schématy a vyhledávání informací podle zadaných podmínek. To, co zní složitě, bylo pro nás velmi zábavné a přesvědčili jsme se, že mnoho témat z informatiky si můžeme vyzkoušet i bez tabletů a počítačů v běžném životě.

Na tento projektový den bychom chtěli navázat dalším, protože během školního roku se nám podařilo dovybavit školu novými roboty (Robot Botley, Ino-Bot a robot Earl) a také brýlemi s výukovými aplikacemi ve virtuální realitě. Vyzkoušíme si tedy pokročilejší činnosti v rámci programování robotů, práci s vyhledáváním informací v grafech v počítačových programech i na papíru a úspěšný den určitě zakončíme například virtuální návštěvou vesmíru nebo odpočinkem na pláži, kam se můžeme podívat díky virtuálním brýlím.

Díky nové informatice se učíme digitální gramotnosti a také vhodnému a bezpečnému využívání digitálních technologií. Takže, jak píšeme na začátku, rádi se pouštíme do různých činností.

Za všechny ze Speciální mateřské školy a základní školy Polička Alena Bednářová a Mirka Zrůstová.