Mumlavský vodopád v plné kráse:

| Video: Youtube

Jde o jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších. Mumlavský vodopád je totiž na české poměry skutečně unikátní. Z pohledu návštěvníků je navíc velmi dobře hodnocen. Nejlépe si jeho krásu vychutnáte, pokud ho navštívíte mimo hlavní turistickou sezonu. Z pohledu množství vody je nejbohatším vodopádem široko daleko. Voda se řítí s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně deseti metrů. 

Co je Mumlavský vodopád vlastně zač?

Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, takzvaná Čertova oka. Jedná se o prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny vířením směsi vody a jemných kamínků.

Podle specializovaného webu Vodopády.info, Mumlavský vodopád byla původně jen větší kaskáda, ale eroze neustále zvyšovala její strmost a prohlubovala vývařiště.

Fakta o Mumlavském vodopádu:

  • Výška: 8,5-9,2 (průměr 8,9) metru
  • Průtok: 800 l/s
  • Mohutnost: 7120 m*l/s
  • Celkový sklon: 60-70° (průměr 65°)
  • Tok: Mumlava
  • Nadmořská výška: 760 m n. m.
  • Geologický podklad: žula

Jak se k Mumlavskému vodopádu dostanete

K vodopádům se lze poměrně snadno dostat pěšky z centra Harrachova po modré turistické trase. Přibližná délka je asi jeden kilometr. Auto lze bezplatně zaparkovat blízko autobusového nádraží v Harrachově.

„Další možností je parkoviště u silnice směrem z Harrachova k hraničními přechodu,“ uvádí turistický portál Region Krkonoše.


Nahrává se anketa ...

Jak připomenul web Krkonoše.eu, na místo se v pohodě dostanou nejen pěší turisté, ale i cyklisté a vozíčkáři.

„Pokud si jeho návštěvu chcete vychutnat v klidu, vyrazte mimo hlavní sezonu,“ radí web Krkonoše.eu.

Od vodopádu můžete pokračovat až třeba na Krakonošovu snídani. Jde o místo, které podle pověsti nese takovýto název proto, že zde Krakonoš snídává před tím, než se vydá na dlouhou obchůzku hor.

Cestu k tomuto zajímavému místu může zpestřit naučná stezka Živá mrtvá Mumlava, díky které se dozvíte třeba i o tom, že Mumlava tvoří hrnce a proč jsou nebezpečné.

Skvělé hodnocení návštěvníků

Co se týče Google recenzí návštěvníků, má Mumlavský vodopád skvělé hodnocení. Hodnotilo ho zde 14 tisíc lidí a průměrná známka činí 4,6 z 5 možných. Podobně je to také na cestovatelské stránce Trip Advisor .

„Užili jsme si nádhernou procházku zasněženým lesem k vodopádům, skvělé možnosti focení a krásné okolí,“ pochvaloval si například britský recenzent s přezdívkou pan_Milez.

„Tento kout krásné přírody jsme navštívili během října, ještě nebyl sníh ani led a náramně jsme si užili zeleň lesa a tyrkysovou barvu řeky Mumlavy. Překvapila nás krása vodopádu a kaskád. Zažili jsme naprostou relaxaci se šuměním vody a zpěvem ptáků,“ potěšilo zase autorku recenzí s nickem Asiyah Noemi K.