Starobylé Centuripe má jen 5000 obyvatel a leží na kopci v provincii Enna, asi 60 kilometrů od sopky Etna. Jeden z jeho obyvatel, fotograf a pilot dronu Pio Andrea Peri, si jednou na Google Earth všiml, že město má velmi neobvyklý tvar. Byl tak zvláštní, že se rozhodl nafotit Centuripe z výšky a ověřit, zda se i jemu podaří zvláštní podobu městečka zachytit.
Centuripe vypadá z výšky jako člověk:
Podle deníku Daily Mail si fotograf nejdříve prostudoval detaily oblasti, aby se ujistil, že mu silný vítr nezmaří záběry. Musel počkat na příznivé povětrnostní podmínky, a teprve pak vyslal svůj dron co nejvýše nad město a začal fotografovat.
Čtyři končetiny a jedna hlava
„Vytvoření snímku bylo těžké. Musel jsem použít více záběrů kvůli výškovému limitu dronu,“ vysvětlil později Peri.
Když měl dostatek fotografií, spojil je dohromady, aby odhalil celý tvar Centuripe. „V postprodukci jsem ručně překryl asi osmnáct záběrů. Úprava zabrala dvě hodiny. S výsledkem jsem velmi spokojen,“ řekl o své práci.
A jeho spokojenost byla na místě. „Město se neuvěřitelně podobá člověku s nataženýma rukama. Letecké snímky odhalují čtyři delší úseky budov vyrážejících v různých směrech jako končetiny a kratší pátý úsek, který tvoří hlavu,“ napsal Daily Mail.
Člověk, hvězda, vlaštovka, Elvis…
Podle deníku lidé, kteří snímek spatřili, ve tvaru města nevidí jen obraz ležícího člověka, nebo panáčka, ale také pěticípou hvězdu, vlaštovku s roztaženými křídly či slavnou kresbu Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž.
Jedna žena dokonce Perimu na Instagram napsala, že obrys vypadá jako Elvis Presley. „V zemi ve tvaru boty je město ve tvaru člověka,“ konstatoval jiný člověk a další lidé popisovali tvar městečka jako „šílený“, „neuvěřitelný“ a „cool“.
Vedle ohromených a nadšených ohlasů se však objevily i názory, že jde o podvod, protože snímky jsou upravené. „Mnozí nevěřili, že je to pravda, a mysleli si, že jsem fotku nakreslil na počítači,“ řekl podle Daily Mail Peri. Lidé, kteří mu nedůvěřovali a našli si městečko na záběrech Google Earth, však viděli, že tvar skutečně odpovídá Periho obrázku, a fotografovi se omluvili.
Peri doplnil snímek také o noční záběry města.
Nahrává se anketa ...
Nezvyklý tvar byl nutný
Centuripe samozřejmě nebylo do tvaru ležícího panáčka vystavěno záměrně. Vzniklo na kopci a jeho stavitelé se museli přizpůsobit místním podmínkám.
Lidé v této oblasti žili od pravěku, ale první město, tehdy s názvem Kentoripa, zde vzniklo zásluhou Řeků v 5. století před naším letopočtem. Nejvíce památek zde však zůstalo po Římanech.
„Příčinou zvláštní podoby města byla potřeba vyhovět morfologii území, které je vzhledem k blízkosti sopky Etny charakteristické mnoha reliéfy,“ vysvětluje web Visit Italy a upozorňuje, že i když je nyní Centuripe proslulé hlavně svým zvláštním vzhledem, stále zůstává především důležitým archeologickým centrem s bohatou starověkou historií, kterou dokládají starobylé artefakty a architektonické pozůstatky.
Město, stejně jako celé území Sicílie, zažilo ve své historii nadvládu Římanů, Arabů, Normanů i dalších národů. Bylo mnohokrát zničeno, a když se je v 16. století podařilo znovu vystavět, dostalo název Centorbi. Jeho tehdejší vzhled a uspořádání vydržely až do dnešní doby, zdejší malebné uličky prý byly určeny pro přepravu zvířat.
Balkon Sicílie
Název Centuripe město nese až od 19. století, kdy se na něm dohodla městská rada. Italský generál Giuseppe Garibaldi nazval Centuripe díky jeho poloze a nádherným vyhlídkám „balkonem Sicílie“. Z vrcholu města je mimo jiné vidět slavná Etna, jedna z nejaktivnějších sopek na světě.
„Zdejší Regionální archeologické muzeum je plné skutečně velkolepých nálezů a mistrovských děl starověkého umění, zejména bust a váz. Mnoho dalších nálezů je uloženo v jiných národních a mezinárodních muzeích, ale mnoho dalších bylo bohužel v minulosti ukradeno nebo zničeno,“ píše Visit Italy.
Návštěvníky přitahují také místní kostely a dva staré mosty, římský a saracénský, nedaleko města. „Naprosto nepřehlédnutelné jsou Římské lázně v Contrada Bagni a hrad Corradino, který je navzdory svému názvu ve skutečnosti pohřební památkou z doby císařství.“ upozorňuje Visit Italy.