PARDUBICKO

Kladruby naruby

Kdy: sobota 16. září od 13.00
Kde: hřebčín Kladruby nad Labem
Za kolik: program na závodišti je zdarma
Proč přijít: V sobotu se v Národním hřebčínu Kladruby nad Labem koná již 7. ročník tradiční akce zaměřené především na nejmenší návštěvníky Kladruby naruby. Akce začne na závodišti ve 13 hodin. Jako první vystoupí dětská kapela Pískomil se vrací, návštěvníci nebudou ochuzeni ani o předvedení starokladrubských koní, které započne úderem 14. hodiny na kladrubském kolbišti. V 15 hodin je připraveno loutkové divadelní představení. Hlavním hudebním interpretem je kapela Odyssea, jejíž koncert je naplánován na 16. hodinu. Až do 17.30 hodin budou k dispozici zajímavé herní atrakce pro malé i velké návštěvníky, ukázky tradičních řemesel a připraveny budou i soutěže a hry pro děti.

Burčákové slavnosti

Kdy: sobota 16. září od 14.00
Kde: zámek Choltice
Za kolik: plné vstupné 50 Kč
Proč přijít: Na choltickém zámku se v sobotu konají Burčákové slavnosti. Uskuteční se ochutnávky burčáku od vinařů z Choltic, Kutné Hory, Čáslavi, Kunětické hory a Bítovan. K poslechu a tanci zahraje kapela Choltičanka. Pardubický spolek historie železniční dopravy na tuto akci vypravuje zvláštní vlak. Motoráčky vyrážejí z pardubického hlavního nádraží po obědě ve 13.05. Po cestě zastaví v Přelouči, na znamení ve Valech - zastávce a Veselí. Pro zpáteční cestu pojede od choltického zámku autobus, který tak pomůže zvládnout případné nákupy. Při zpáteční cestě opět vlak zastaví na znamení na jmenovaných zastávkách a do Pardubic přijede po 18. hodině.

Pardubická charita zve v sobotu na Pouť lidí dobré vůle:

Poutníci se v sobotu vydají do chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži.
Za trpící a nemocné. Poutníci se v sobotu vydají z Pardubic do Luže

Michal Nesvadba v Ideonu

Kdy: pátek 15. září od 17.00
Kde: Ideon, Pardubice
Za kolik: 299 Kč
Proč přijít: V pátek do pardubického centra Ideon zavítá ikona a legenda dětské zábavy - Michal Nesvadba, kterého můžete znát z kouzelné školky. Do Pardubic přijede s vystoupením Michal na hraní, jedná se o jeho nejnavštěvovanější představení.

Mladí pardubičtí herci zvou v neděli na derniéru Sněhurky:

Sněhurka studia Laik.
Mladí herci z Pardubic se rozloučí se Sněhurkou, zkouší autorský muzikál

Cesta za pohádkami

Kdy: sobota 16. září od 13.00
Kde: lesopark Dukla, Pardubice
Proč přijít: Na cestu pohádkami s plněním veselých úkolů zve Úřad městského obvodu Pardubice V a DDM Alfa. Pohádkový lesopark plný dobrodružství, zábavy a poznávacích úkolů můžete navštívit v sobotu od 13 do 17 hodin. Každý účastník obdrží papírovou kartičku s mapou a vyznačenými jednotlivými stanovišti. Na děti se budou těšit pohádkové postavičky se soutěžními úkoly, za jejich splnění bude následovat sladká odměna. Pohádková cesta je určena pro rodiny s dětmi, k plnění některých úkolů bude potřeba spolupráce celé rodiny.

ORLICKO

Běžíme za Klárku

Kdy: sobota 16. září od 15.00
Kde: České Heřmanice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Start trasy na fotbalovém hřišti v Českých Heřmanicích. Prezence 13:00-13:45. Start 14:00 Připraveny pro Vás budou dvě trasy 5 a 8 km. Trasy budou vhodné pro běžce, chodce tak i pro rodiny s dětmi. Vstupné dobrovolné. Odměna pro děti jistá. Občerstvení zajištěno. Vyhlášení tří nejrychlejších běžců.

Tradiční Přívratské vinobraní 2023

Kdy: od pátku 15. září do neděle 17. září
Kde: Přívrat
Za kolik: od 280 korun
Proč přijít: Občerstvení zajištěno: Odrůdová vína, burčák, pivo, limo, tradiční bramboráky(se zelím a uzeným), kuřata, vepřová grilovaná krkovička, sekaná, klobásky a uzené z udírny, trdelníky. Koná se za každého počasí.

CHRUDIMSKO

Slavnosti jablek a medu

Kdy: sobota 16. září od 10.00
Kde: Zámek Chrast
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Jubilejní pátý ročník Slavností jablek a medu proběhne na nádvoří zámku Chrast v sobotu 16. září 2023. Od 10 hodin vše tradičně rozjede týnišťský Zakoplaho dixieland a odpoledne zahraje cimbálovka Pernica.

Den pro rodiny Pardubického kraje

Kdy: neděle 17. září od 10.00
Kde: Země Keltů, Nasavrky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Srdečně vás zveme na Den pro rodiny Pardubického kraje, který se bude konat 17. září od 10:00 do 16:00 v Keltském skanzenu Nasavrky.

SVITAVSKO

Formanský den

Kdy: neděle 17. září od 10.00
Kde: Borová
Za kolik: Vstupné dobrovolné
Proč přijít: Můžete se těšit na soutěže, ukázky, stánky s řemesly a ručními výrobky. Pro děti budou připravené hry a doprovodný program od SVČ Mozaika Polička.

Vernisáž výstavy Výtvarná Litomyšl

Kdy: pátek 15. září od 17.00
Kde: Dům u Rytířů, Litomyšl
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Výstavy Výtvarná Litomyšl se obvykle účastní profesionální i amatérští umělci různých generací, kteří žijí přímo v Litomyšli nebo jsou s městem spojeni jiným způsobem. V letošním roce se uskuteční poslední Výtvarná Litomyšl, než bude zahájena rozsáhlá rekonstrukce domu U Rytířů.