1. Ještěd

Hora Ještěd se tyčí do výšky 1 012 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází přírodní park a televizní vysílač, v jehož dolní části je umístěn hotel a restaurace. Před stavbou samotného vysílače tam stál velký kříž. Právě kříže mají na Ještědu bohatou historii, která sahá až do osmnáctého století. První kříž byl vyroben z kamene, ostatní již ze dřeva. Díky osamělosti hory je z ní výhled do širokého okolí.

U vodní nádrže Lipno na Šumavě najdete krásnou cyklostezku se začátkem i koncem ve Vyšším Brodě.
Krásy na kole: Šlápněte do pedálů a prozkoumejte českou přírodu i města

2. Hanychovská jeskyně

Známá je také pod názvem jeskyně v Panském lomu. Tvoří ji pukliny, těsné kanály a je dlouhá 135 metrů. Vchod do jeskyně se nachází v opuštěném lomu, kde je hned ze začátku propast o hloubce devíti metrů. Neporušené krápníky a záclony jsou v současné době k vidění pouze ve špatně přístupné části, zbytek výzdoby zničili návštěvníci. Jeskyně je právě kvůli ochraně zbytku krápníkové výzdoby a netopýrům uzavřena. Pro veřejnost se otevře pouze při speciálních událostech.

3. Bílé kameny

Skalnímu útvaru říkají také Sloní kameny - je to skupina asi dvacet metrů vysokých pískovcových skal. Mají nápadně bílou barvu a oblé tvary. Díky tomu připomínají hřbety obřích, odpočívajících slonů. Ve skalách kvůli erozi vznikly také malé jeskyně či čtyřmetrový skalní tunel.

Schwarzenberská knížecí hrobka u Domanína
Velkolepé, ale také strašidelné. Hřbitovy a hrobky, které stojí za to vidět

4. Přehradní nádrž Harcov

Harcovská nebo také Liberecká přehrada leží nedaleko od centra Liberce v údolí Harcovského potoka. Z jedné strany je lemována lesem a z té druhé vilovou čtvrtí. Hlavním důvodem vzniku tohoto díla byly ničivé záplavy na konci 19. století, které měly katastrofické následky pro obyvatele podhorských oblastí. V současnosti je využívána ke koupání, procházkám a aktivnímu trávení volného času.

Liberecko, tipy na ubytováníZdroj: Deník/ Archiv

5. Architektura v Liberci

Liberec je město s bohatou historií a rozmanitou architekturou. V 18. století bylo jeho centrum zastavěno zděnými domy v klasicistním stylu. S devatenáctým stoletím přišel rozmach textilního průmyslu a s tím spojené průmyslové architektury. Mezi významné stavby patří novorenesanční radnice s vysokou věží, divadlo F. X. Šaldy, Valdštejnovy domky, Krajská vědecká knihovna či Karfíkův osmipatrový Baťův palác.

6. Rozhledna Rašovka

Výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj nabízí rozhledna Rašovka, která stojí ve stejnojmenné obci nedaleko Liberce. Vyhlídková věž sahá do výšky téměř třiadvaceti metrů a při stoupání zdoláte jednašedesát schodů. Rašovka se stala první soukromou rozhlednou v Čechách a je součástí restaurace V Trnčí.

7. Liberecká výšina

Na vrchu Kovadlina byla před sto dvaceti lety vybudována restaurace ve formě středověkého rytířského hradu s pětadvacet metrů vysokou vyhlídkovou věží. Při návštěvě výšiny lidé přicházejí přes hradní most, skrze hradní věž až na nádvoří, tak jak tomu bývalo ve středověku. Součástí objektu je také třináctimetrová studna, hradní zvon, chodba se zbrojí či lovecký pokoj.

Záběry ze Sněžky a jejího okolí v prvním srpnovém týdnu.
Sněžka je opět zavalená turisty, KRNAP ji a její okolí oplotil dalšími sítěmi

8. Zřícenina hradu Hamrštejn

Kdy byl hrad založen, není dodnes jasné. První zmínka o již stojícím hradu je z první třetiny čtrnáctého století. V té době plnil funkci opevněného sídla a správního centra pro Bieberštejny. Dnes již pouze obvodová zeď, zbytky dvou věží a zdi obytné budovy připomínají v minulosti významné sídlo, ze kterého dohlíželi na těžbu a zpracování železné rudy.

Mám rád jídlo a gastronomii

TIP NA MÍSTNÍ SPECIALITU
Restaurace Čerti na Ještědu je místem, kde se čerti rojí a v pekelném žáru čekají na čertovskou pochoutku a kalich dobrého moku. Svijanská pivnice sídlí v Horním Hanychově a svým zákazníkům nabízí příjemné posezení s originálně pojatou českou kuchyní. Připravují tam vždy čerstvá jídla z pece i grilu. Mezi oblíbené pochoutky patří například v peci na dřevu pečená žebra a kolena.

TIP PRO GURMÁNY
Hostinec na Farmě se nachází na okraji ještědského hřebenu v malé obci Javorník. Provozuje ji rodina, která se rozhodla změnit svůj způsob života a založila si farmu. Chovají tam kozy a právě kozí mléko je základní surovinou pro jejich výrobky. Ve stylové venkovské hospodě nabízejí jídla, ve kterých jsou bohatě zastoupeny kozí sýry a v jarních měsících kůzlečí maso. Ostatní druhy mas jsou výhradně z tamějších chovů.

TIP NA KÁVU
Jejich koncept je jednoduchý - žádný nemít. V liberecké kavárně Bez konceptu nabízejí čerstvě praženou kávu, domácí dezerty, originální snídaně a vlastnoručně připravované panini a bagety. U dobré kávy si můžete přečíst denní tisk nebo si prohlédnout výstavu. Rádi tam obměňují nabídku, aby byla vždy něčím nová, zajímavá a ze sezonních surovin.

TIP NA PIVO
V pivovaru Kousek piva chtějí dělat věci doopravdy a poctivě. Originalita a ruční práce tam nechybí v žádném ohledu. Ale to pochopíte, až vyzkoušíte. Součástí areálu pivovaru je také restaurace s terasou a hudební klub. Na čepu mají světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a nechybí ani svrchně kvašené speciály ALE a IPA.

Liberecko, tip šéfredaktoraZdroj: Deník/ Archiv

Mám rád klid a pohodu

TIP NA PROHLÍDKU
Botanická zahrada v Libereci funguje již 120 let, a je tak nejstarší v České republice. Naleznete tam nejpestřejší soubory exotických rostlin v tuzemsku. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk je sestavený z deseti expozičních pavilonů, ve kterých je prezentováno čtrnáct různých botanických témat. Výstava ve skleníkových prostorech skýtá velice podobný obraz, jaký byste viděli v tropické a subtropické přírodě. Nápomocné jsou texty se zajímavými informacemi, které jsou rozmístěny po zahradě. Ve venkovních částech si můžete informace i poslechnout.

Český Krumlov. Ikonický hrad a zámek usazený na skále, kterou obtéká Vltava, najdete na seznamu památek UNESCO.
Medvíďata nebo hvězdárna. Český Krumlov a horní Vltava jsou krásné i „na suchu“

TIP K VODĚ
Vodní nádrž Fojtka leží na stejnojmenném potoce v obci Mníšek. Přehrada má hloubku kolem jedenácti metrů a písčité dno. Hlavním důvodem vzniku byly časté záplavy. Také se však počítalo s rekreačním využitím a v současné době funguje jako koupaliště. Na březích nádrže je mnoho místa pro odpočinek i hraní her. Na jejím západním břehu mohou odvážnější navštívit oblíbenou nudistickou pláž. Rybáři zajisté ocení hojný výskyt lososovitých ryb.

TIP NA VYHLÍDKU
Centrum města Český Dub tvoří památková zóna. Nachází se tam řada významných památek a mezi ty nejdůležitější patří Podještědské muzeum, Johanitská komenda, kostel Seslání Ducha svatého, části zachované městské hradby či zámecký park. Tamější atmosféru dokresluje krásná příroda se všudypřítomným výhledem na Ještědský hřbet.

Magda Duhonská, Karolína Lundová