Zatímco v jiných regionech pracují organizované skupiny, které kradou drahé automobily, na Svitavsku takový stav kriminalisté nezaznamenali. „Krádeže aut nepatří mezi největší problémy. Ovšem myslím si, že jejich počet by mohl být nižší. V roce 2006 jsme řešili šedesát takových případů, z toho jsme jich dvacet pět objasnili. Vloni zloději ukradli sedmdesát dva vozidel a našli jsme jich třicet,“ přibližuje úspěšnost Miroslav Brandejs, ředitel PolicieČRve Svitavách. Zloději si ale nevybírají luxusní značky. Ztrácejí se ty automobily, kterých na silnicích ve svitavském okrese jezdí nejvíce.

Horší situaci ale hlásí policisté s vykradenými auty. jejich počty stoupají, přestože odborníci stále varují, aby lidé nenechávali věci na sedačkách. „V roce 2006 jsme zaznamenali 131 případů a vloni dokonce už 218. Na objasnění nemáme moc velkou šanci, přibližně do deseti procent,“ říká Miroslav Brandejs.

Vraždy a krádeže

Stálicí zůstávají vyloupení chalupy, obchody nebo rodinné domy. Kapsáři se ale ve svitavském okrese naproti tomu pohybují jenom minimálně. Násilnou trestnou činnost vyšetřují kriminalisté poměrně často. Vloni řešili tři vraždy, a to v Němčicích, Čisté a Třebařově.

„Většinou se jedná o konflikty mezi mužem a ženou, domácí a milenecké rozpory. Naproti tomu jsme v předminulém roce vyšetřovali pouze jedinou vraždu,“ vysvětluje ředitel policie Miroslav Brandejs. Tyto činy objasňují se stoprocentní úspěšností.

Podobně je tomu u znásilnění žen. V roce 2006 si na něžné pohlaví troufli muži celkem třikrát, ale vloni dokonce už sedmkrát. Svitavští policisté dosud pracují na jednom případu, který ještě úplně neobjasnili.