V pondělí spustili akci, při které kriminalisté zadrželi pět mužů ze Svitav. Jednalo se o devatenáctiletého muže a čtyři mladíky mezi šestnácti až sedmnácti lety. Ještě téhož dne policejní komisař zadržené obvinil z trestného činu loupeže. Mladíci si v srpnu krátili dlouhou chvíli a v noci přepadávali chodce, které obírali o peněženky. Celkem si tak přišli k jedenáctitisícové sumě, kterou společně utratili.

Pachatelé ve všech šesti loupežných přepadeních postupovali podle stejného scénáře. Napadli muže, který se vracel v nočních hodinách domů, následoval zezadu úder do hlavy a sražení k zemi. Ve třech případech byli poškození ještě na zemi tlučeni pěstmi a kopáni. Poté odcizili peněženku z kalhot a útekli z místa.

Na ulici se již nebojí vyjít jedna z obětí, Josef Hujíček ze Svitav. „Zloději mi dokonce prý vrátí peněženku. Zbyly v ní jen čtyři koruny,“ říká Hujíček. První případ se stal počátkem srpna, kdy dva pachatelé kolem deváté hodiny večer přistoupili k padesátiletému muži z Květné a zezadu úderem do hlavy ho srazili na zem.

V době, kdy muž ležel na zemi, mu jeden z pachatelů ze zadní kapsy kalhot odcizil peněženku se čtyřmi sty korunami, kartou a doklady. Mladíci si z peněženky vzali jen peníze, ostatní věci odhodili. Byly nalezeny a vráceny majiteli. Podruhé se domluvili tři mladíci a brzy ráno zezadu, údery pěstí a kopy napadli třiašedesátiletého muže ze Svitav.

Srazili ho na zem, kde ho tloukli pěstmi, kopali a poté mu vzali peněženku s deseti tisíci korunami. Při napadení způsobili poškozenému zranění nosu. Potřetí se dva kamarádi z pětice vydali kolem desáté hodiny večer na ulici Bulharská, kde srazili k zemi devětapadesátiletého muže a vzali mu tři sta korun.

Při útoku poškozený utrpěl lehké zranění bez pracovní neschopnosti. Poslední tři případy se staly koncem srpna v ulicích Tkalcovská, Bratří Čapků a Zadní. Z těchto loupežných přepadení si odnesli třísetkorunovou hotovost.