Jetektivové se snažili sestavit časový snímek posledních hodin života Boženy Bendové a zmapovat pohyb lidí kolem místa činu. Zřejmě nejdůležitější svědectví přinesl houbař, který v blízkosti procházel: „30. června 1993 navečer jsem se vracel z lesíka a viděl jsem Margitu Havránkovou se synem a společně s ní i muže, který s ní žije. Prošel jsem kolem nich a krátce nato potkal paní Bendovou. Šla směrem k místu, kde stála Margita a ten muž. Není možné, aby se minuli.“

 

Výpověď urychlila vyšetřování

 

Pětadvacetiletá Margita - a stejně tak její přítel 23letý Slavomír Kováč - nebyli ovšem k nalezení. Po desítkách hodin napjatého čekání se náhle objevila Margita, ale sama! Její výpověď z 2. července výrazně posunula vyšetřování:

„Se Slávou Kováčem žiju už od dubna, bydlíme v domku mých rodičů a chce si mě vzít. Ve středu 30. června se ale odpoledne pohádal s mou matkou, která mu vrazila facku. Slávu to rozzuřilo a rozhodl se, že odejde. Šla jsem ho vyprovodit. Protože začalo pršet, domluvili jsme se, že dám syna spát a že se kolem sedmé hodiny večerní sejdeme v restauraci.“ K setkání došlo podle dohody, Margitu ale udivilo, že se Kováč převlékl. „Neměl bundu ani košili, co si půjčil od mého bratra, chyběl i kufřík, půjčený od mého otce. Když jsem se ho ptala, kde ty věci jsou, řekl, že všechno zahodil, aby se mé matce nějak pomstil.“

Kováč zmizel na Slovensku

 

Příští dvě noci přespala Margita s Kováčem u známých v Karviné. V pátek ráno se dozvěděli, že se po Slávovi usilovně shání kriminálka. Kováč viditelně znervózněl, řekl, že musí vypadnout… A to se mu taky povedlo, zakrátko vycestoval na rodné Slovensko a tam jako by zmizel.

Vyšetřování vraždy ovšem pokračovalo: kriminalisté zjistili, že část čepele patří k noži, který osudné odpoledne sebral Kováč v domě Margitiných rodičů, v okolí místa činu našli i jeho kusy oblečení a písemnosti z kufříku.

Zdálo se, že na Kováčovo obvinění je důkazů dost. Jaký by měl ale k vraždě motiv? Tak či tak – spravedlnost čekal ještě dlouhý kus trnité cesty. Zejména když se ke zločinu přiznal muž, čekající na trest za jiné dvě vraždy!

Pokračování zítra…