Jeho obětí se stal pětatřicetiletý spolupracovník Otomar Beránek. Matoušek svého kolegu, po předchozím konfliktu a popíjení alkoholických nápojů, nejdříve bodl nožem s čepelí dlouhou 9,7 centimetru do hrudníku a způsobil mu smrtelné zranění srdce. Pak muži nejméně šesti bodnými údery způsobil na přední straně krku mohutnou a hlubokou ránu. Napadený muž na následky zranění namístě zemřel vykrvácením.

Ve středu byl v soudní síni před závěrečnými řečmi promítnut policejní videozáznam z ohledání místa činu. Pohled na oběť s proříznutým hrdlem až k páteři řadou účastníků hlavního líčení otřásl. Odsouzený u soudu i v přípravném řízení tvrdil, že si na svůj trestný čin nepamatuje. „Běžně do mě rýpal. Proč se tak stalo, nedokážu vysvětlit,“ řekl Matoušek Senát rozhodl v neprospěch obžalovaného na základě výpovědí svědků konfliktu. „Vyhrožoval i nám,“ uvedl jeden z nich.

Soud uložil trest na spodní hranici zákonné sazby. Místo věznice se zvýšenou ostrahou zvolil mírnější typ vězení. Podle předsedy senátu Stanislav Matoušek dosud nebyl trestán a žil spořádaným způsobem. Krajský soud uložil Matouškovi také ambulantní protialkoholní léčení a náhradu škody pozůstalým zavražděného.

Každému z rodičů Beránka musí zaplatit po 240 tisících korun a bratrovi poškozeného 175 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, Stanislav Matoušek i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.