Jindy navýsost opatrná paní Nečasová vpustila do svého domu nebezpečného člověka a ten ji surově zavraždil. Jedná se o sexuálního zvrhlíka se zlodějskými sklony? Může být pachatelem slepec, který v den vraždy, 27. října 1995, přijel do západočeského Chranišova a hledal u paní Nečasové jejího syna Mirka? Tento fakt dobře zapadal do událostí, jež se odehrály o den dříve.

Miroslav Nečas, syn zavražděné ženy: „Na plzeňském vlakovém nádraží jsem viděl slepce statné postavy. Vypadal opuštěně. Zahlédnul jsem v jedné jeho tašce tranzistorové rádio a nebyl jsem jediný. Už se kolem ochomýtali nějací cikáni, zřejmě by mu rádio ukradli. Tak jsem se ke slepci přidal.

Zneužitá důvěra

Pomohl jsem mu do vlaku a cestovali jsme spolu do Písku. Na nádraží jsem mu koupil kafe, pivo a cigarety.“ V kupé vagonu utíká řeč často rychleji než míhající se krajina za okny vlaku: „Dal jsem mu svůj telefon. Taky jsem se zmínil, že mám maminku, která bydlí v Chranišově. Pak jsme se rozešli… Nikdy by mě nenapadlo, že takovým způsobem zneužije mou důvěru!“

Po krátkém čase vytipovali kriminalisté jako podezřelého Josefa Potočka (nar. 1947). Tento invalidní důchodce rozhodně nepředstavoval nepopsaný list. Jednalo se totiž o 12x soudně trestaného muže, který si v kriminále odseděl celkem 20 let.

Osmkrát trestaný byl po ztrátě zraku, ke které došlo ve výkonu trestu. Jak známo, trestanci si rádi ubližují, čemuž se úředně říká sebepoškozování. Proč? Inu, většinou z toho plynou úlevy, někdy přerušení trestu, jindy aspoň o poznání fešáčtější život ve vězeňské nemocnici.

Sebepoškozování vedlo ke slepotě

Josef Potoček měl za sebou 148 poškozovacích pokusů. Nejčastěji šlo o klasické polykání předmětů. Také si pořezal achillovky a nějakou dobu se pohyboval jen po kolenou.

Bezpochyby nejzávažnějším zraněním bylo začátkem 80. let oslepnutí. Pan Potoček si totiž tak dlouho vtíral do očí vápno nebo grafit, až si rozleptal rohovky.

Obtížná slepota se stala pro Josefa Potočka pracovním nástrojem. Nikoli slabostí, ale silou. Převážná část jeho trestné činnosti spočívala v podvodech. Prodával byty, které mu nikdy nepatřily, lákal ze zájemců zálohy.

Zrakově postiženým osobám zas tvrdil, že pojede do USA, kde mu operace vrátí zrak. Mohl by to zařídit i dalším potřebným, chce to ale finanční zálohu… Představoval se jako inženýr, lékař, architekt nebo právník.

Vystupoval též jako člen Nadace O. Havlové. Dík své výmluvnosti, přesvědčivosti, slušnému a inteligentnímu vystupování dokázal oklamat řadu lidí… Podvodník? Jistě. Ale loupežný vrah, surově mlátící ženu, navíc manipulující s jejími genitáliemi? Jaké jsou vůči Potočkovi důkazy?

pokračování v pátek 18. května 2007