Pomníky rozbíjel mladý muž v invalidním důchodu tesařským kladivem. Způsobil tak škodu za tři sta tisíc korun. K činu se u soudu přiznal. „Byla to moje nedbalost. Někdo zničil můj hrob, proto jsem rozbil jiné. Nic jsem dopředu neplánoval,“ vypověděl u soudu Václav B.

Podle soudního znalce Pavla Koldy není muž duševně nemocný, ale trpí poruchou osobnosti. „Tento stav neumíme léčit. Ve vězení by se obtížně adaptoval. Pravděpodobně nejlepším trestem jsou veřejně prospěšné práce. Musí cítit zázemí a jistotu. Jedině tak lze snížit riziko, že čin nezopakuje,“ vysvětluje Pavel Kolda.

Lidé si vzpomínají, že Václava B. na hřbitově vídali poměrně často. „Dvakrát jsem s ním mluvila, ale neměla jsem z něho dobrý pocit. Dokonce se lidí na hřbitově vyptával, jakou hodnotu mají některé pomníky. Když jsem uviděla rozbité hroby, věděla jsem, že to určitě udělal on,“ tvrdí Věra Benešová ze Svitav. Oprava pomníku její rodiny ji přijde na osmnáct tisíc korun.

Otec a nevlastní bratr se zavázali, že celou škodu zaplatí. Peníze získají především z prodeje automobilu Škoda Fabia, která patří obžalovanému.

PROCES S VANDALEM ZE HŘBITOVA

Kauza rozbité hroby. Václav B. z Poličky zničil na svitavském hřbitově více než dvě desítky náhrobků. Na soudní proces čekal ve vazební věznici v Olomouci. Včera s sebou přinesl do jednací síně ručně napsané prohlášení nazvané Soudní slib. Mladík v něm svého činu lituje a slibuje, že už nebude páchat žádnou trestnou činnost.

„Škodu tři sta tisíc korun uhradím a prosím o odpuštění. Odvolávat se nebudu, s trestem souhlasím,“ píše Václav B. Předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala ale proces odročil. Rozsudek padne za čtrnáct dní. Otec a syn obviněného doufají, že již budou mít škodu z větší míry zaplacenou.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Na hřbitově řádil vandal

Vandal: Bránil jsem se, rozbili můj hrob