Dneškem začala v desetikilometrovém okruhu třicetidenní karanténa, během níž budou veterináři úzkostlivě hledat další výskyt nákazy. „Konečně nám dejte pokoj. Stačí, že nám veterináři vybili celý kurník. Jako by za to ty slepice mohly,“ odbyl včera novináře šedesátiletý muž. Z Tisové už zmizeli i poslední z 82 vojáků, kteří pomáhali hasičům s dekontaminací krůtí farmy nad vesnicí, kde se nákaza před týdnem objevila.

Záchranáři spotřebovali tři tuny chloraminu. Tři stovky lidí, kteří přišli s likvidovanou drůbeží do styku, dostaly preventivně lék tamiflu. „Lidem v Tisové děkuji. Spolupracovali se záchranáři a většinou chápali přijatá opatření,“ řekl pardubický vicehejtmanRoman Línek. Hlavně zabíjení veškeré domácí drůbeže se mnohdy neobešlo bez slz. Místní přesto vylučují, že by nějaký soused slepice během páteční křížové výpravy veterinářů zatajil a schoval je doma pod postel. „To by si nikdo nedovolil.

Brzy by se to provalilo a tvrdé pokuty nikdo neriskuje,“ míní Pavla Jiroutová. „A kdyby se, nedejbože, potom ptačí chřipka objevila znovu, místní by takového hospodáře zlynčovali,“ přidal se její soused. V Tisové se o víkendu rozhostil zvláštní klid. Ticho, které přinesla smrt. Vesnicí, k níž neodmyslitelně patří kdákání slepic, se rozléhalo jen bzučení cirkulárek. Na návrat k normálu si místní musí počkat nejméně měsíc. „Aspoň že nechali žít labuť na obecním rybníku. Má sedm mladých a děti je rády chodí krmit,“ řekl Karel Honzák.

Dalším to však bylo důvodem k zlosti. Jejich slepice padly za oběť „preventivnímu opatření“, ale labutě nevadí? Zvlášť, když předchozí výskyty viru H5N1 v Česku byly zaznamenány vždy jen u labutí! „Jde o volně žijící ptáky,“ vysvětlil epizootolog z veterinární správy Radek Axmann. Žít ale nechali veterináři i většinu papoušků, které si lidé chovají doma v klecích nebo trojici pštrosů rodiny Husákových. V takových případech mohla být udělena výjimka. Jinak ale lidé dostanou za usmrcenou drůbež odškodnění v řádu desetikorun. „Ještě na tom proděláme,“ stěžují si.