Ačkoliv vlaková četa některé cestující na situaci upozornila, ve chvíli, kdy začali z vlaku vystupovat, se k nim přidali i ostatní. Z cestujících se v ten moment stal dav, který se nezadržitelně blížil k místu neštěstí. U něj stál v tu dobu pouze jediný policista! Ten již neměl možnost hrůznému divadlu, čekajícímu na pasažéry, zabránit.

„Policisté na místě se v té chvíli věnovali vyšetřování. Obvyklá praxe v těchto případech je taková, že cestující zůstávají ve vlaku. Se zaměstnanci Českých drah byla domluvena pouze jediná věc, a sice to, že provoz na druhé koleji zůstane zachován v omezené rychlosti. O tomto velmi nestandardním přestupu nás nikdo z Českých drah předem neinformoval,“ sdělila tisková mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

„U některých jedinců mohla tato situace vyvolat traumatizující zážitek, akutní reakci zvýšené úzkosti nebo strachu. Podle sdělení mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly byl ale přestup do jiného rychlíku, byť nevhodně přistavenému, jejich svobodnou volbou a zodpovědností. Cestující byli vlakovou četou upozorněni na to, že půjdou kolem místa činu a že pokud nechtějí, přestoupit nemusí,“ míní psycholožka a soudní znalkyně Věra Tomášová.

České dráhy selhání přiznávají. „Chápu, že pro mnohé cestující to mohl být velmi nepříjemný zážitek, ale znovu opakuji - nikdo cestující k přestupu nenutil, spousta lidí také v rychlíku Inter City zůstala. Pokud skutečně k události došlo tak, jak ji popisujete a kolem těla chodili rodiče s dětmi, pak to bylo čistě jejich rozhodnutí, na jehož následky jsme předem upozornili. Přiznávám, že z naší strany došlo k pochybení v komunikaci s policií, která na tento přestup upozorněna nebyla,“ připouští mluvčí drah Ondřej Kubala.