Peníze vybral jako zálohu na údajnou následnou kontrolu, řekla mluvčí orlickoústeckých policistů Eva Sichrová. Na východě Čech je to druhý podobný případ v tomto měsíci. Tehdy se muž vydával za inspektora České obchodní inspekce (ČOI).

V první orlickoústecké prodejně dostal muž na revizi přístrojů od prodavačky zálohu 2300 korun. Na peníze jí vystavil stvrzenku. V druhém případě mu prodávající vydala 700 korun, uvedla policejní mluvčí.

„Majitelé si revizi objednávají u odborných firem sami. Když pak kontrolovali, zda může revizor přijít sám, zjistili, že se jedná o podvod, a nahlásili to policii,“ poznamenala Sichrová. Popis muže policie k dispozici nemá, případ řeší jako přestupek.

Na začátku srpna se v Hradci Králové a Pardubicích asi padesátiletý muž vydával za inspektora ČOI. Při fingované kontrole královéhradecké kavárny získal na pokutě 2000 korun. Následující den připravil prodavačku pardubické prodejny perníku o 2500 korun.

Pravý inspektor se podle ředitele České obchodní inspekce v Královéhradeckém a Pardubickém kraji Karla Nohejla při zahájení kontroly musí prokázat průkazem ČOI, na němž je jeho fotografie, číslo inspektora a jako ochranný prvek je pod plastem průkazu zataven hologram ČOI.