Hořelo podruhé

Pár minut před šestnáctou hodinou zazvonil na tísňové lince hasičů telefon. Dozvěděli se, že na kraji města směrem od Svitav vzplál velký stoh slámy. „Na místo okamžitě vyrazily jednotky z Poličky, Bystrého a Pomezí. Na likvidaci požáru se celkem podílelo pět zásahových vozidel,“ přibližuje sled událostí operační důstojník Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Zároveň zmiňuje předběžnou škodu, která se vyšplhala téměř na astronomický jeden milion korun. Příčinu požáru hasiči zatím šetří, ale podle předběžných závěrů mají událost na svědomí děti.

„Když jsem zaregistrovala kouř, už šlehaly velké plameny. Někteří sousedé tvrdili, že spatřili, jak od stohu utíká skupinka školáků. Už jednou tady kvůli nim hořelo. Nemůžeme tomu nijak zabránit. Scházejí se zde poměrně často,“ obává se dalších požárů způsobených neopatrnou hrou s otevřeným plamenem Ludmila Pachovská.

Nedaleko bydlí také starosta Poličky Jaroslav Martinů, kterému hasiči událost oznámili telefonicky. „Mám dům pouhých dvě stě metrů od stohu. Bohužel během letošního roku se jedná o druhý požár. Poprvé hořelo na jaře,“ poukazuje na časté případy žhářství Jaroslav Martinů.

„Hasiči likvidovali vytrvalý požár až do včerejších ranních hodin. Školáci, kteří se přišli k velkému spáleništi podívat, tvrdí, že minulé vznícení způsobila zapálená petarda. Jestli však stoh zapálili jejich spolužáci, nevědí. Ještě včera během poledne ze spáleniště šlehaly malé plameny. Podobným nehodám však lze předejít pouze včasným a důrazným varováním dětí před takovou nebezpečnou zábavou.