Vše začalo vloni v létě. Marek P. se nepohodl se synem vietnamského podnikatele a chtěl ho vystrašit. Tehdy poprvé poslal dopis. Žádal o šest tisíc korun. Letos výhrůžky opakoval. „Napsal anonym. Požadoval 24 tisíc korun za ochranu v podnikání a změnu výloh. Nedostal ani korunu. Živnostníci uposlechli v jediném.

Předělali výlohy do červené barvy,“ uvedl Bohumil Kotala, předseda Okresního soudu ve Svitavách. Student peníze nedostal a přitvrdil. Naplnil lahve benzinem na tzv. Molotovův koktejl. Zapálil je a hodil na dvorek, kde měl vietnamský podnikatel auta. Marek P. nutně potřeboval peníze. Prodělal na hiphopové akci a chtěl se zahojit na obchodnících.

Podnikatelé, které student Marek P. vydíral, vše ohlásili ihned na policii. V září ho kriminalisté zadrželi. „U soudu přiznal, že našel inspiraci ve filmech. Svého jednání lituje a už z vazby poslal poškozeným omluvný dopis,“ dodává Bohumil Kotala.

Na jaře bude osmnáctiletý mladík maturovat. Ovšem v Brně, na jevíčské gymnázium se po zadržení nikdy nevrátí. „Myslím si, že student, který ublíží rodině svého spolužáka, nemá v naší škole co dělat,“ říká ředitel gymnázia Dag Hrubý.

Přesto hodnotí Marka P. jako průměrného studenta, s nímž nebyly nikdy problémy. Od soudu odešel mladík s dvouletou podmínkou a zkušební dobou na čtyři a půl roku. Soudce přihlédl k tomu, že se ke všemu přiznal, činu lituje a pochází ze spořádané rodiny.