Dvacetiletý muž ze Svitav, který byl svitavskými kriminalisty obviněn na konci ledna tohoto roku z rozsáhlé distribuce marihuany, v rámci akce východočeského Toxi týmu s pracovním názvem ALFA, nevzal výstrahu policistů, aby nepokračoval ve své trestné činnosti, vážně.

V minulých dnech kriminalisté zjistili, že v distribuci drogy pokračuje a podařilo se jim tuto skutečnost i svědecky prokázat. Drogoví specialisté podezřelého v pondělí odpoledne ve Svitavách zadrželi. U mladíka zajistili schránku sloužící k distribuci drogy.

Policejní komisař rozšířil mladému muži obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, o další skutky, kterých se dopustil v minulých dnech. Podezřelý v současné době čeká v cele na rozhodnutí soudu o jehovzetí do vazby.

Nejednalo se však o jediné sdělení obvinění, které v pondělí členové Toxi týmu ze Svitav zrealizovali. Kriminalisté úspěšně završili několika měsíční akci s pracovním názvem NOLINA. Další dvacetiletý muž ze Svitavska je podezřelý z toho, že od počátku loňského roku ve Svitavách a okolí distribuoval pervitin.

Drogu nabídl desítkám osob, z nichž některé byly mladší 18 let. Pokud by prokazované množství drogy na drogovém trhu zobchodoval, jeho zisk by se mohl pohybovat kolem 100.000 Kč. Dle dosavadního šetření mladík drogu sám nevyráběl, ale ve větším množství odebíral od několika dalších distributorů.

Jejich totožnost již kriminalisté znají a během několika málo dní v rámci dalšího šetření bude následovat obvinění dalších osob ze související trestné činnosti. Krom distribuce drog je oběma podezřelým společné i to, že se jedná o osoby nezaměstnané, pro které je obchod z drogou hlavním zdrojem obživy.

Oba mladíci jsou sami dlouhodobými uživateli drog a žijí v rodinách, pro které bylo jejich obvinění z drogové trestné činnosti překvapením.

(Martina Simonová, komisařka Policie ČR Svitavy)