Hledají parťáky

Nabídka na práci u policie je stále aktuální. „V okrese nám chybí čtrnáct lidí. Plánovaný ideální počet je 227. V Litomyšli bychom potřebovali jednoho muže, v Moravské Třebové dva, v Poličce a Jevíčku jednoho a ve Svitavách tři,“ přibližuje aktuální stav Miroslav Brandejs, ředitel Policie ČR ve Svitavách. Ve svitavském okrese se nachází pět obvodních oddělení.

Letos v lednu se konečně svitavští policisté dočkali dotace a zmodernizovali budovu okresního ředitelství ve Svitavách. Lidi, kteří přicházejí na policii, už nečeká tmavá chodba. Hned za vchodovými dveřmi na fotobuňku vstoupí do světlé recepce, která snižuje případné obavy a zažité předsudky. Rekonstrukcí prošla také služebna v Litomyšli.

Lidé neustále poukazují na nedostatek policistů na frekventovaných silnicích. „Auto s radarem jsem neviděl na „pětatřicítce“ už pěkně dlouho. Přitom tady někteří řidiči jezdí klidně sto padesát a ohrožují ty, kteří dodržují předpisy. Ovšem chápu, že svitavský okrese je rozlehlý a nemohou být všude,“ říká Jan Dvořák z Litomyšle.

Ředitel Miroslav Brandejs doufá, že se řady policistů už brzy rozrostou. Kromě mužů z obvodního oddělení také potřebují posily na kriminálce, na dopravní policii a jiných odděleních. Státní policii výrazně pomáhají v odhalování trestné činnosti strážníci. Městská policie nyní funguje v Litomyšli, Svitavách, Poličce a Moravské Třebové. V únoru vznikla v Březové nad Svitavou a výhledově možná v Jevíčku.

Vstup z náměstí

Služebna Městské policie v Litomyšli je nově opravená. „Pracoviště jsme z patra budovy přesunuli do přízemí. Dříve k nám totiž vedlo mnoho schodů a zvláště starší lidé nás v domě těžko hledali. Nyní je vstup přímo z náměstí,“ vysvětluje velitel Městské policie v Litomyšli Karel Rajman. Do nových prostor lidé nahlédnou v pondělí, kdy služebnu otevřou veřejnosti.