Automobil není trezor a zaparkujete-li ještě na odlehlém místě mimo oficiální parkoviště, abyste ušetřili, nabízíte snadnou kořist zlodějům.

Rovněž bezcenné věci ponechané viditelně na sedadle mohou takového zvědavce vést k tomu, že do vašeho vozu vnikne a i když nic cenného neodnese, vznikne vám škoda na voze jeho násilným vstupem. Ani ukládat zavazadla do kufru před zraky cizích osob není rozumné.

Jeden příklad. V neděli 20. března letošního roku vnikl do vozidla Peugeot 205, které bylo zaparkované na odstavné ploše u písníku v Opatovicích nad Labem, neznámý zloděj. Po rozbití okna odcizil z vozidla tři zavazadla, mobilní telefony, finanční hotovost a osobní doklady. Způsobil tak celkovou škodu ve výši přes 20 tisíc korun. Policisté případ šetří pro trestné činy krádeže spáchané vloupáním a poškozování cizí věci.

Dále jsou velkým lákadlem věci jako mobilní telefony, peněženky, šperky a jiné cennosti ukryté na dece bez dozoru. Jak tedy postupovat, aby se nebezpečí okradení eliminovalo?

– Před odchodem od vozu zkontrolovat řádné uzamčení a zavření všech oken a kufru.
– Nebrat si k vodě cenné věci jako mobilní telefon, šperky, větší finanční hotovost, platební karty, notebooky atd. To se samozřejmě týká i koupališť. Cenné věci zamčené v šatně se stávají také velice často kořistí zlodějů.
– Neparkovat vozidlo mimo vyhrazená, většinou hlídaná parkoviště na odlehlých osamocených místech.
– Nenechávat na dece věci bez dozoru, je lepší jít se koupat ve větším počtu a vždy zanechat u deky hlídače.
– Pokud se jdete koupat sami, poprosit někoho ze sousední deky, aby vám na věci dohlédl.
– Všímat si okolí a uvidíte-li podezřelou osobu, která se kolem zaparkovaných vozů či kolem dek pohybuje, nebuďte lhostejní a přivolejte policisty.