Pomůže to českým turistům

ANO: Pokud cestujeme do zemí eurozóny, musíme složitě směňovat. I při té nejférovější směně něco ztrácíme. Každý ale ví, že těch férových je málo, a to platí i pro výběry z bankomatů. Když jedeme například do Egypta, musíme se smířit s tím, že tam koruny nic neznamenají. Když si je doma vyměníme za eura, přicházíme další směnou o ještě víc.
NE: Potíže se směnou se přeceňují. I malé dítě si dokáže spočítat, které směnárny nabízejí nejlepší kurz. Vše se dá najít na webu. Když je koruna silná, může být pro cestovatele naopak výhodou. Při směně vyjde dovolená či zájezd levněji, než kdybychom byli v eurozóně. Ani to však není prvořadé. Výměna nikoho nezatěžuje a jestli si dáte v cizině o jednu večeři víc či míň, na tom nesejde.

Nahrává se anketa ...

Pomůže to firmám a obchodníkům

ANO: To, co je pro jednotlivce jen malá ztráta času, je pro firmy otázka bytí a nebytí. České hospodářství je založené na vývozu (a samozřejmě též na dovozu). Podniky musí neustále měnit ceny doma i v cizině, musí dopředu odhadovat vývoj kurzu. Silná koruna pomáhá vývozcům, slabá naopak těm, kteří zboží dovážejí. Exportéři i importéři při směnách ve velkém objemu ztrácejí.
NE: Podniky si mohou vést účetnictví v eurech, změny kurzů se jich pak dotýkají minimálně. Neobchodujeme jenom se zeměmi Unie, měnový vývoj musí podnikatelé sledovat například při nákupech a prodejích v Americe. Sázka na kurzy je hra, na které se dá prodělat i vydělat. Velké banky a investiční firmy se tím do značné míry živí.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Budeme mít větší slovo v Evropě

ANO: V eurozóně je většina unijních zemí. Například i sousední Slovensko či Chorvatsko, kam jezdíme na dovolenou. Ač jsou to země chudší než Česko, mají díky euru v Unii ekonomickou výhodu a mohou růst rychleji. Často se uvažuje o dvourychlostní Evropě. Země, kde platí eurem, budou v jádru integrace, ostatní se mohou octnout na okraji.
NE: Je to přesně naopak. Pokud přejdeme na společnou měnu, ztratíme jakoukoli možnost ji ovlivňovat. Budeme v působnosti Evropské centrální banky. Ta rozhoduje ve prospěch větších zemí, jako jsou Německo nebo Francie. Zájmy Česka vůbec nebere v úvahu. Politika centrální banky může uškodit našemu průmyslu.

Nahrává se anketa ...

Je to pojistka proti drahotě

ANO: Smutný vývoj v posledních letech ukázal, jak je koruna nevýhodná. Jako jediná země Unie jsme se nedostali na předcovidovou úroveň. Inflace připravila občany o značnou část úspor. Znehodnocení měny sice zasáhlo celou Evropu, ale díky společné měnové politice se je podařilo rychleji a lépe zkrotit. Lidé nezchudli tolik jako u nás.
NE: Inflaci a hospodářský propad nepřičítejme koruně. Mohou za to chaotické kroky předchozí vlády, která si neporadila s covidem, a současné, která pozdě reagovala na energetickou krizi. Euro nás naopak může ožebračit, pokud budeme povinně pomáhat krachujícím zemím, jakou bylo nedávno Řecko.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.