VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠILAR

Petr Šilar / Svitavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dědeček v klubu hrál i vyprávěl

Polička - Do Divadelního klubu v Poličce dorazil ve čtvrtek písničkář, básník, textař, překladatel a spisovatel Jiří Dědeček. 

Řidič zapomněl na blinkry

Opatov – Řidič osobního automobilu, který jel z Opatova na Svitavy, pravděpodobně nedal znamení při odbočování na vedlejší silnici.

Pozvánka: Jazzové setkání v divadelním klubu

Polička – Kapela Duende, jejíž písně mají základ v latinsko-americké a hispánské kultuře, dnes dorazí se svým novým CD Garden Of Me do divadelního klubu v Poličce.

Kompostéry dostanou v létě

Polička – Město uspělo se svojí žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, a tak bylo možné vyhlásit výběrové řízení na dodavatele osmi set kompostérů.

OBRAZEM: Nejhezčí maskou na bále byla pěna

Čistá u Litomyšle - Tradiční babský bál v Čisté u Litomyšle je pravidelně zárukou dobré zábavy. Nejinak tomu bylo i minulou sobotu, kdy se do místního sálu sjely nejrůznější masky.

Řidič kamionu přerazil závory a ujel

Hradec nad Svitavou – Třiadvacetiletý cizinec vjel s kamionem v sobotu kolem půl sedmé večer na železniční přejezd. Nezastavily ho ani stažené závory a svítící světla.

Dobový ples s vůní benzínu

Litomyšl - Závět plesové sezóny tradičně patří Benefičnímu dobovému plesu, který pořádá Veterán klub Litomyšl a Sbor paní a dívek. Akce se vždy nese v duchu první republiky a nejinak tomu bylo i tuto sobotu.

Město architektury má nový nástroj na prezentaci zajímavých staveb a míst

Litomyšl - Více než sto nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb i úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli realizovány od roku 1900 do současnosti, představuje Litomyšlský architektonický manuál (LAM), odborně-popularizační česko-anglická internetová databáze.

OBRAZEM: Galerie učebnou aneb Děti tvořily mezi díly

Litomyšl - Městská galerie pravidelně připravuje doprovodný program k pořádaným výstavám. Stát se na chvíli umělcem tak může opravdu každý. Příležitosti využili žáci základní školy v Morašicích.

Setkání s cizinci přináší poznání i nepochopení

Litomyšl – V únoru zavítali na Základní školu T .G. Masaryka v Litomyšli během projektu Edison cizinci. Ti přijeli za žáky a přednášeli jim o své kultuře a zemi, ze které pocházejí. Děti měly možnost se zajímavou formou vzdělávat v angličtině.

Výtržníci mohou skončit za nepřístojnosti za mřížemi

Svitavy - Chování na veřejnosti má svá pravidla. Jsou však lidé, pro které nic neznamenají. Navíc jejich chování zasahuje i do životů druhých a to velmi výrazným způsobem.

Omezí rychlost na dvou ulicích

Litomyšl – Obyvatelé ulic Okružní a Za Moštěním v Litomyšli požádali o snížení rychlosti pro vozidla.

OBRAZEM: Opožděný masopustní rej

Dlouhá Loučka – Stalo se již tradicí, že děti a učitelky ze základní a mateřské školy nasadí masky všeho druhu a vyrazí pozdravit a pobavit obyvatele Dlouhé Loučky.

Město chce dálnici schovat za zelený pás

Litomyšl - Jak vizuálně odclonit dálnici D35? Tři varianty výsadby zeleně, které by mohly pomoci, řešili na setkání s obyvateli Kornic litomyšlští radní, projektanti, představitelé Ředitelství silnic a dálnic a zástupci osadních výborů a občanských spolků.

Opraví dům pro děti v nouzi

Svitavy – V loňském roce Pardubický kraj zakoupil pro Dětské centrum ve Svitavách rodinný domek se dvěma byty v ulici kapitána Nálepky. Nyní Rada Pardubického kraje projednala investiční záměr na jeho rekonstrukci.

V Třebové lákají turisty i na temná místa

Moravská Třebová – Slovní spojení temný cestovní ruch je možné definovat jako návštěvu míst, která jsou spojená se smrtí, tragédií, bitvou nebo neštěstím. Ač se to zdá jako naprostý nesmysl, tak opak je pravdou.

Roztopí kovářskou výheň

Svitavsko - Na jarní prázdniny se musí zejména dobře připravit rodiče. Zajistit dětem program na pět pracovních dní může být mnohdy náročný úkol. Naštěstí lze najít zábavu, která není jen na pár minut. Muzeum ve Svitavách nabízí na první den prázdnin dětský workshop uměleckého odlévání kovu.

Čtvrt milionu korun pro zdravotnictví

Litomyšl – Město letos vloží do Nadačního fondu na rozvoj zdravotnictví Litomyšlska 250 tisíc korun. Jedná se o každoroční příspěvek, který schvaluje zastupitelstvo.

Největší atrakcí bazénu bude tobogán se světelnými efekty

Polička – Krytý plavecký bazén v Poličce přivítá jaro se dvěma novými atrakcemi. Po zprovoznění vířivky s wellness programem pro jedenáct osob nabídne i tobogán. Sportoviště tak má potenciál uspokojit děti i dospělé.

Lístky na festival stále jsou

Litomyšl – Největší hudební festival vážné hudby pod otevřeným nebem zahájil včera prodej lístků. Třicet tisíc vstupenek na čtyřicet představení byla počáteční nabídka jubilejní Smetanovy Litomyšle. Prodej nezhatily ani technické problémy, které jej provázely.

Nejnižší důchody jsou na Svitavsku

Svitavsko – Za posledních osm let se průměrný důchod zvýšil o 2 160 korun. Na Svitavsku činil 9754 a dnes je 11 914 korun. Je to tak jediný okres v kraji, kde průměrná suma nepřekročila v tomto roce částku 12 tisíc korun. Najdou se však senioři, kterým chodí na účet o několik tisíc více, ale také méně.

Odešel člověk, který rozdával radost

Svitavy – Mario Kučera, který celý život rozdával radost, dobrou náladu, krásný vztah k přírodě a hudbě a který ovlivnil výchovu stovek dětí ve Svitavách, zemřel v pátek 2. března.

Ranní nehody zablokovaly silnice

Lezník, Březová nad Svitavou - Krátce po sedmé nehodě ranní vyjížděli policisté, hasiči a záchranáři k hromadné nehodě na silnici poblíž Lezníku.

Dvě ulice v Poličce budou uzavřeny

Polička – Od začátku příštího týdne opět začnou stavební práce v ulici Šaffova a Tylova.

Nové značení ulic v historickém jádru

Litomyšl – Mnozí občané a také turisté si všimli změny ve značení ulic v centru města. Místo červených cedulí se začaly objevovat šedobílé.

Do knihovny nejen pro čtivo

Moravská Třebová – Novou službu knihovny uvítají zejména děti, ale ani rodičům není zapovězena zábava spočívající ve hraní společenských her. Od března si jich budou moci půjčit stovky.

Svojanov otevírá své brány dříve než ostatní památky

Svojanov – Romantická představa hradu pod sněhem bere za své při vstupu do chladných pokojů, ve kterých se teplota pohybuje lehce pod nulou. Nedočkaví návštěvníci, kteří stojí o nevšední zážitek, se však ode dneška mohou směle vydat na prohlídky všech tří okruhů.

Do knihovny pro semínka

Moravská Třebová – Zima o sobě dává pořádně vědět, ale kalendář naznačuje, že se jaro blíží mílovými kroky. Knihovna Ladislava z Boskovic přichází s novým projektem. Aktivně se zapojuje mezi tzv. grenotéky neboli semínkovny. „Jedná se o veřejné banky, které slouží k výměně a sdílení osiva mezi jednotlivci,“ vysvětlila ředitelka knihovny Lenka Greplová.

Třikrát stejná pokuta

Svitavsko – Policisté a záchranáři zasahovali včera o půl osmé ráno v Lačnově. Dvaačtyřicetiletá řidička osobního auta nepřizpůsobila jízdu stavu vozovky a narazila do mostku. Se zraněním byla převezena do svitavské nemocnice.

Úspěšné prohlídky městem

Litomyšl – Informační centrum v Litomyšli se v letošním roce poprvé připojilo na základě výzvy Asociace průvodců Pardubického kraje k Mezinárodnímu dni průvodců. V rámci této akce uspořádalo poslední únorový víkend zdarma dvě komentované prohlídky městem. I přes mrazivé počasí byly prohlídky úspěšné, na každou přišlo přes 20 osob.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT