VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR ŠILAR

Petr Šilar / Svitavský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet

Litomyšl – Hlavním bodem dnešního jednání zastupitelstva, které je poslední v tomto roce, je schválení rozpočtu na příští rok. Jedná se o novinku, neboť v minulých letech se nejvyšší orgán města zabýval touto problematiku na jaře.

Studenti darovali krev a ještě byli úspěšní s videem

Svitavy – Studenti čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy Svitavy se rozhodli hromadně darovat krev. Na transfuzní stanici se jich vydalo čtrnáct, doprovodila je třídní učitelka.

Kraj odkoupí vilku v ulici Kapitána Nálepky

Svitavy – Včera se ve Svitavách na výjezdním zasedání sešli krajští zastupitelé. Hlavním bodem programu byl zákaz nákladní tranzitní dopravy na silnici II/366 v úseku mezi městem a Mikulčí. Došlo však i na jiná témata.

Postaví tělocvičnu a otevřou novou třídu

Janov – Vést děti ke zdravému životu a nechat je sportovat. Tato myšlenka rezonuje nejen mezi pedagogy, ale i lékaři nebo rodiči. V obci na Litomyšlsku se rozhodli jít této myšlence naproti a postavit novou tělocvičnu.

OBRAZEM: Bronzová neděle v Litomyšli a Svitavách

Svitavy, Litomyšl - Druhá adventní neděle ve Svitavách tradičně patřila vánočnímu jarmarku.

Ve strojírnách bude bezpečněji

Polička – Devět měsíců po explozi munice se přímo v areálu Poličských strojíren sešla Bezpečnostní rada Pardubického kraje, aby se seznámila, jaká nová bezpečnostní opatření firma přijala.

Socha Nejedlého v Litomyšli zůstane

Litomyšl – Město neodstraní sochu komunistického ministra Zdeňka Nejedlého. Pomocí umělecké intervence má být ale upraven prostor kolem ní.

Dárcům zahrál Franta Černý

Svitavy – Dárci krve jsou hrdinové, kteří zachraňují životy neznámým lidem. Už šestým rokem pro lidi, kteří jsou pravidelnými návštěvníky hematologicko-transfúzního oddělení Svitavské nemocnice, bylo v klubu Tyjátr připraveno společné setkání.

OBRAZEM: Světelná show na zámeckém návrší

Litomyšl - Rozsvícení stromu na zámeckém návrší předcházela světelná show v podobě videomappingu promítaného na budovu pivovaru. 

Z motorestu udělali ubytování pro seniory

Janov – V místě, kde byli v minulosti lidé v Janově zvyklí zastavovat na oběd, je komunitní dům pro seniory. Ze známého motorestu v obci nedaleko Litomyšle vznikl během krátké doby dům s šestnácti byty.

Ledovou plochu zasypou plyšáci

Litomyšl – Během hokejových utkání se stává, že fanoušci zahází led předměty, které zamezí hře. Dnes se však zcela výjimečně nebude jednat o raubířský skutek.

Pekelná moc ovládla sklepení

Litomyšl - Dnešní večer patří trojici, která nahání dětem hrůzu, ale zároveň jim nosí dárky. Potkat čerta, Mikuláše a anděla nebude zase tak těžké.

Davy mířily na gymnázium

Litomyšl - V sobotu do školy studenti nechodí příliš rádi. V rámci Charity Day na Gymnáziu Aloise Jiráska v Litomyšli se však do svých tříd doslova těší. Šestý ročník akce, která každým rokem podle přání studentů podporuje nějaký zajímavý projekt, je největší akcí v roce.

Cizinec skončil v nemocnici

Moravská Třebová – O půl třetí ráno zaměstnal dvaadvacetiletý řidič dodávky hasiče a policii.

S autem skončila ve vodě

Bystré – Průjezd levotočivou zatáčkou nezvládla jednačtyřicetiletá řidička, když s největší pravděpodobností jela příliš rychle.

Hasiči řešili požár v kuchyni

Svitavy – V odpoledních hodinách vyjížděli v sobotu hasiči na Lány k požáru digestoře.

Připomněli oběti holocaustu

Litomyšl – Před pětasedmdesáti lety obdržely litomyšlské židovské rodiny pokyn k transportu do koncentračních táborů. Do vlaků smrti muselo nastoupit přes sto lidí, domů se jich po válce vrátila desetina.

OBRAZEM: Krajky obdivovali s kávou

Polička – Vůně kávy se v sobotu nesla Centrem Bohuslava Martinů. Začala zde výstava Bílá jako sníh, černá jako káva. Výstava, jejíž ozdobou byly krajky, doplnila v den vernisáže chuť kávy, kterou připravil kavárník Josef Jílek z Litomyšle.

Hudba pomáhala dalšími koncerty

Morašice – Stalo se již tradicí, že kostel sv. Petra a Pavla před Vánocemi hostí dva koncerty skupiny Parkoviště pro velbloudy. Letošní rok nebyl výjimkou a obě vystoupení byla součástí festivalu Hudba pomáhá. Ten podporuje šestnáctiletá handicapovaná dvojčata Jana a Radovana Jiskrovy z Dolního Újezdu.

Tisíce svazků se vrací do piaristické koleje

Litomyšl – Vědecká i náboženská díla, ale i vzácné rukopisy a prvotisky. To vše a mnoho dalšího čítá soubor 8875 svazků, které město Litomyšl dostalo před dvěma lety darem od Řádu zbožných škol – piaristů.

Po pěti rumech chtěla domů

Horní Újezd – Víkendové večírky mohou končit různými způsoby. Jeden z těch horších způsobů je, že si někdo po pár panácích sedne za volant. Dvaačtyřicetiletá žena se v minulém týdnu kolem jedné hodiny ráno chtěla přepravit domů po obci.

Podívejte se na olympijská sportoviště

Litomyšl – Olympiáda dětí a mládeže 2018 se blíží. Soutěže se budou konat na šesti místech v kraji. Jedním z nich je i Litomyšl. Jednotlivá sportoviště si lze nyní prohlédnout v unikátních virtuálních prohlídkách.

Ocenění získali čtyři starostové

Litomyšl – Česká cena za architekturu má čtyři vítěze. Respektive jednoho. Město Litomyšl. Jmenovitě se však týká čtyřech porevolučních starostů Smetanova města: Miroslava Brýdla, Jana Janečka, Michala Kortyše a Radomila Kašpara.

Tři hokejové týmy se dnes představí

Polička, M. Třebová – Kalendář hokejových utkání krajské ligy je nabitý a týmy téměř nemají možnost regenerovat své síly.

Nedání přednosti za statisíce

Litomyšl – Na silnici III. třídy za Litomyšlí došlo v pondělí k nehodě. Řidič dodávky jel od Litomyšle kolem 15. hodiny a odbočoval na Sedliště.

Čtrnáct jitrnic sní jen žrout

Hovězí, Bystré – Na tradičním Kateřinském Jarmarku v obci na Valašsku se konala i soutěž v pojídání jitrnic. Jen těžko si představit, že by se jí nezúčastnil maxijedlík z Bystrého.

Tradiční setkání zdravotníků bylo na téma čerpání energie

Svitavy – Tradiční konference pro nelékařský zdravotní personál, který zahrnuje zdravotní sestry, fyzioterapeuty, praktické sestry a další, se tentokrát ve Svitavách konala na téma Kde čerpat osobní energii.

Podchlazeného zachránili

Svitavsko – Z doposud nezjištěných příčin se ocitl minulý týden senior v obci na Svitavsku v ledovém potoce.

Pro trhy chtějí důstojné místo

Svitavy – Tržnice, která využívala prostranství vedle svitavského Městského dvora u přechodu na autobusové nádraží, je dočasně v provozu vedle Ottendorferova domu. Přesun je minimálně na dva roky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT