VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Neměl jízdenku, tak vytáhl na průvodčího kudlu

Svitavy - Černý pasažér zaútočil na průvodčího v rychlíku. Ve Svitavách násilník vystoupil a zmizel v kolejišti. Tragédii zabránila pouze duchapřítomnost napadeného železničáře.

OBRAZEM: Balkon namísto promítací kabiny

Březová nad Svitavou - Vnitřní uspořádání kulturního domu se změnilo. Promítací kabinu ze šedesátých let nahradil balkon. Stavební úprava rozšířila kapacitu sálu.

Novinář junior: Nejlepší školní časopis vydávají v Morašicích

Svitavy - (VIDEO/FOTOGALERIE). Devět škol ze svitavského okresu se zapojilo do soutěže nazvané Novinář junior. Porota posoudila rozmanitou grafickou a obsahovou úroveň tiskovin.

Šmerdu nazývají Karlem Gottem mezi kuchaři

Svitavy - Mistr kuchař Václav Šmerda předává zkušenosti studentům. Také se osobně účastní gastronomických soutěží. Se zámeckými houskovými knedlíky z Litomyšlska obsadil v Praze druhé místo.

OBRAZEM: Do kravína se nikdo nehrne, nezabírá ani moderní provoz

Svitavy - Zemědělci vylepšují kravíny pro dobytek. Zvyšují užitkovost, ale zápolí s odbytem mléka. Potíže mají také s ošetřovateli. Do kravína shánějí síly jen s obtížemi.

VIDEO: Ordinace provázely sliby, obce je zřídily samy

Brněnec/Březová n. Svitavou - Odborných lékařů je nedostatek nejen ve svitavském okrese. Radnice v Březové a Brněnci proto podpořily ambulance pro gynekology.

Tarokáři zamíří v sobotu do Jevíčka

Jevíčko -Moravská taroková liga pokračuje sobotním turnajem v Jevíčku. Tradiční novoroční Jevíčský škýz se ale letos nekoná v hotelu Morava.

Sázka na alternativní zdroje vyšla Brněnci, Gruně i Lubné

Svitavy - Obce dokáží čelit krizi. Částečně se zbavily závislosti na dodávkách zemního plynu. Zemědělci ve Vítějevsi vsadili na štěpku stejně jako v Gruně. Brněnečtí vytápějí biomasou bytové domy a obecní objekty.

FOTOGALERIE: Koledníci Tříkrálové sbírky požádají o dary

Svitavy - První koledníci převlečení za biblické tři krále vyšli do ulic okresního města a některých okolních obcí již minulý pátek. K Tříkrálové sbírce se o víkendu připojí Litomyšl, Polička nebo Bystré. Před cestou jim požehná křídy farář.

VIDEO/FOTO: První holčičce roku v kraji popřál hejtman

Staré Město - Do obce u Moravské Třebové zamířil včera ráno hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Nikoli na tříkrálovou koledu, ale s blahopřáním.

Tři králové vyšli do ulic na koledu

Svitavy - Koledníkům v pátek požehnal před putováním od domu k domu farář Pavel Michut v kostele Navštívení Panny Marie. S kasičkami bude procházet ulicemi sedmdesát skupinek Tří králů až do příští soboty.

OBRAZEM: Novoroční nápor na úřadu práce

Svitavy - Světovou finanční krizi pociťují lidé v okrese. Přicházejí se zaregistrovat na Úřad práce ve Svitavách. Druhého ledna se zde tvořily fronty, úředníci obsloužili všechny žadatele.

Na Silvestra se nebouralo, hořely kontejnery

Svitavy - Silvestrovská noc byla poměrně klidná. Policisté zejména usměrňovali rozverné party, které rušily noční klid. Hasiči zažili rušnější službu.

VIDEO: Jednání odpískali po dvaceti minutách!

Koclířov - Zastupitelstvo se konalo v úterý pouhých dvacet minut. Lidé v sále výkřiky a pískáním úmyslně rušili řeč starosty Jaroslava Drozdka.

První miminko roku 2002: Markétka Dvořáčková

Křenov - Seriál o dětech, které se narodily prvního ledna, otevíráme příběhem Markéty Dvořáčkové z Křenova.

Na Silvestra hořela chata ve Vlkově

Vlkov u Litomyšle – Na operačním středisku přijali hasiči v 16.45 hodin oznámení, že v zahradní kolonii Vlkov hoří.

Starý vysavač a fén? Končí v koši u obchodu

Svitavy - Drobné elektrospotřebiče z domácností odkládají lidé do speciálních košů. Ve svitavském okrese přibyly k původním dvanácti prodejnám před Vánoci další dvě.

Vánoční dárek: Benefice pro ozdravný pavilon

Svitavy - Myšlenka se ujala, pavilon pro respiriky podpořili umělci zpěvem a tancem.

Farmář roku: Bronz pro Sotonovu rodinnou farmu

Trstěnice - Soukromý zemědělec Josef Sotona je třetím nejlepším hospodářem v České republice.

Opilý otec vezl dceru, narazil do stromu

Čistá - Nesvědomitý řidič neudržel v sobotu odpoledne osobní auto na silnici a narazil do stromu. Zranil sedmnáctiletou dceru, která s ním cestovala.

Zvukaři ukradli v Jevíčku aparaturu za pět milionů korun i s přívěsným vozíkem

Jevíčko - Kompletní systém pro ozvučení se ztratil v pátek i s přívěsem z ulice K. H. Borovského. Přívěsný vozík s plachtou registrační značky 40-SYA-12, na němž měl 57letý zvukař uloženou hudební aparaturu za pět milionů korun, zloděj odpojil od vozidla a zmizel s ním.

Zmizely desítky notebooků za statisíce korun

Svitavy - Do prodejny s počítači u autobusového nádraží v noci na pátek vnikli lupiči.

Regulační poplatky rozdělují české občany na dva tábory

Svitavy - Sociální demokrat a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek podporuje ve sněmovně návrh na zrušení poplatků pro děti do 18 let a důchodce nad 65 let. Někteří lidé by považovali ústupek za vlády za příjemný vánoční dárek.

Statek v Květné zachrání, přestaví ho na azylový dům

Květná - Dům na půli cesty v Květné opraví do konce příštího roku. Obec získala mimořádnou dotaci, pět milionů korun.

Změny řádu budou, ale ne hned

Svitavy - České dráhy zdražily, lepší komfort však nenabídly. Cestující ze Svitav do Brna stále přestupují v Letovicích. Pardubický kraj se nedokázal domluvit s Jihomoravským. Hejtman Radko Martínek slibuje nápravu.

AKTUALIZOVÁNO: Žlutý prášek nebyl jedovatý

Litomyšl – (FOTOGALERIE). Šok čekal doručovatele v pondělí ráno v Litomyšli. Když vybírali poštovní schránku, mezi pohlednicemi a dopisy objevili obálku s páchnoucím žlutým práškem.

Adventní trhy v Litomyšli vybízejí k zastavení

Litomyšl - Poprvé uspořádalo město jarmark v předvánočním čase. Navazuje tak na vyhlášené trhy při festivalu Smetanova Litomyšl, kdy do města přijíždějí stovky hostů.

VIDEO: Svitavská dvanáctka nehraje jen dechovku

Svitavy - Dechový soubor Svitavská dvanáctka působí na hudební scéně již čtvrt století. Sobotní výroční koncert nabídl posluchačům průřez repertoárem. Po bloku českých a moravských lidových písní čekalo na posluchače překvapení. Muzikanti uvedli muzikál Noc na Karlštejně.

NOVÉ FOTO: Tragickou nehodu u Lezníku dva lidé nepřežili

Polička, Lezník- Čtvrt hodiny před sobotní půlnocí narazilo do stromu audi, v němž cestovali čtyři lidé.

Stožáry s větrníky u Janova vadí sousedům ze Strakova

Janov -Bagry se ještě tento týden zakousnou do půdy u Janova, kde vyrostou dvě větrné elektrárny. Větrníky vadí lidem v sousedním Strakově. Obávají se o své zdraví.

Bankomat vymění, zedníci upravují otvor

Svitavy -Bankomat v České spořitelně nenajdete až do pátku, kdy odborníci nainstalují nový stroj.

Z Koclířova se přes noc stal Drozdkov

Koclířov -Policisté vyšetřují, kdo postříkal cedule označující vstup do obce. Vandalové Koclířov přejmenovali na Drozdkov. Nesouhlasí s tím, že do pondělního zastupitelstva vede obec komunista Jaroslav Drozdek. Bohumila Kysílko odvolali zastupitelé minulý čtvrtek.

VIDEO: Vytvářeli baňky, kterým se koupené nevyrovnají

Litomyšl - Vlastnoručně ozdobené baňky na stromeček, vánoční přání s vyšívaným lurexovým motivem nebo tričko s potiskem si odnášeli účastníci sobotních kreativních dílen z litomyšlské Naděje.

FOTOGALERIE: Mikuláše přivezla do Litomyšle parní mašina

Litomyšl - Tradiční mikulášská jízda na lokální trati z Chocně do Litomyšle získala popularitu.

Opilý Litomyšlan dostal smyk, zcela zničil ford

Litomyšl - Opilý muž nezvládl v pátek večer řízení fordu. Na silnici první třídy I/35, dostal pětatřicetiletý Litomyšlan smyk a havaroval.

Grafikon: Regionova na koridoru a sezonní vlaky

Svitavy -Letovice nadále zůstávají přestupní stanicí pro cestující ze Svitav do Brna. Doveze je tam nově Regionova.

OBRAZEM: Vesnická škola s moderní výukou

Třebařov - Znalost tvarosloví, hlavních měst nebo chemických vzorců procvičují žáci s pomocí počítače. V základní škole na vesnici mají od minulého týdne interaktivní tabuli.

VIDEO/FOTO: Smrky u památníku skáceli

Třebařov - Dřevorubci ve středu skáceli zdravé jehličnany. Kořeny smrků narušovaly podezdívku u pomníku obětem první a druhé světové války. Posudek odborníků podpořil záměr obce.

Usilují o další zápis do knihy rekordů

Lubná - Jeden zápis v české knize rekordů už v Lubné mají. Hadem z víček od plastových lahví spojily děti před třemi lety sebranickou a lubenskou školu

VIDEO/FOTO: Nájemníci prosadili změnu, radnice založí fond na obnovu

Moravská Třebová - Prodej bytů v Moravské Třebové rozzlobil občany. V peticích vyjádřili nesouhlas s podmínkami. Nespokojenost se vyplatila. Zastupitelé v pondělí ustoupili, část peněz vloží do fondu na opravy zanedbaných domů.

Svitavští Romové vítají vládní návrh, podporují zákaz Dělnické strany

Svitavy - Zákaz Dělnické strany včera vláda podpořila. „To je moc dobře,“ komentuje rozhodnutí politiků Rom Václav Kotlár ze Svitav.

VIDEO: Vánoční strom pro Svitavy vyrostl v Moravské Třebové

Svitavy, Moravská Třebová - (AKTUALIZOVÁNO). Jehličnan, který ozdobí svitavské náměstí Míru, pokáceli včera v Moravské Třebové. Dominantou letošních třebovských Vánoc se naopak stane smrk z Třebařova.

Koupili ultrazvuk, rok čekali na gynekologa

Brněnec - Téměř rok čekají ženy na otevření gynekologické ordinace. Ambulanci provázely peripetie. Svitavská nemocnice nezajistila lékaře. Ultrazvuk, na který se složil mikroregion, tak ležel rok ve skladu. První pacientky přivítá lékařka Ivana Rouchalová za dva týdny.

"Nestěžuji si na čas, ale co jsem chtěl, to mám", říká Martínek

Moravská Třebová - Dvaapadesátiletý politik Radko Martínek opustí poslaneckou sněmovnu na začátku příštího roku. Na post moravskotřebovského zastupitele rezignoval v pátek.

Stávková pohotovost v Tescu

Polička - Tesco nezvládá nápor, odboráři proto vyhlásili stávkovou pohotovost. Pracovníci poličského supermarketu se k protestu nepřipojili.

OBRAZEM: Obce si oddychly, o poštu zatím nepřijdou

Svitavy - Kamenné pošty v Biskupicích, Rozhraní, Březinách u Poličky a Pusté Rybné zatím nezaniknou. Petice občanů zabraly.

Železničáři propojí koridor digitálně, stožáry zlepší signál

Svitavy - Systém není určen ke zlepšení signálu mobilních telefonů pro cestující. Zvýší bezpečnost na dráze. Strojvedoucí budou spolehlivě komunikovat s výpravčími a dispečery v údolí řeky Svitavy.

Dostala jsem se do víru politiky, já nepolitik

Svitavy - Ředitelka Jana Pernicová je od soboty radní Pardubického kraje za sociální demokraty. „Škola se mi neopouští lehce,“ říká Jana Pernicová, která povede školství, kulturu a památkovou péči.

Radar na pětatřicítce odhalil čtrnáct pirátů za tři hodiny

Svitavy - Dopravní policisté se zaměřili o víkendu na rychlost a alkohol. Sobotní ranní zátah na Jevíčsku skončil bez postihu.

V Koclířově to vře, nevraživost obci škodí

Koclířov - Nepřátelství mezi sousedy se prohloubilo po referendu. Větrníky rozdmychaly staré spory. Hospodaření obce na Svitavsku zkoumá Útvar protikorupční policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT