VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KVĚTUŠE KORBÁŘOVÁ

Květuše Korbářová / Svitavský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Příběh tajemných duší hradu

Svojanov – Lidé, kteří si 
v pátek či v sobotu naplánovali výlet na hrad Svojanov, určitě nelitovali. Prošli se minulými stoletími. Na setkání zde čekaly oživlé postavy ze svojavských legend a pověstí.

Hradem se nesla střelba, ale také hudba a zpěv

Svojanov – Šermíři, kat, kejklíř, sokolnice, ale i tanečnice a pěvec. Svatováclavské slavnosti na královském hradě byly v sobotu zárukou dobré zábavy. Nenechaly si je ujít stovky návštěvníků.

Svitavští profíci opět zabodovali a získali bronz

Svitavy, Mladá Boleslav – O tom, že svitavští profesionální hasiči patří k elitě, už jsme se několikrát přesvědčili.

Svojanovské Vánoce už v sobotu

Svojanov – V městyse pod historickým hradem se každý rok před Vánoci scházejí obyvatelé Svojanova s chalupáři, ale i dalšími lidmi, aby si popovídali a popřáli si pěkné svátky. Tradiční Svojanovské Vánoce se odehrají 20. prosince od 16 hodin před radnicí.

Přijďte zahřát pejskům srdce!

Vendolí – Ještě nemáte naplánovaný program na víkend? Pak můžete zajet do záchranné stanice Zelené Vendolí a udělat radost opuštěným psům v útulku.

Dalibor rozezněl na hradě dům zbrojnošů

Svojanov - Sváteční atmosféru v prostorách historické památky navodila nejen vánoční výzdoba. V sobotu byl pro návštěvníky hradu připravený bonus navíc, a to adventní koncert.

Adventní setkání je tradicí

Bystré – V Domově na zámku měli v sobotu velkou slavnost. Na adventní setkání přijeli i příbuzní a přátelé obyvatel domova.

Chátrající sýpka u trati zmizí

Svitavy – Patrně v každém městě se najde nějaká budova, která hyzdí jeho vzhled. Nejinak jsou na tom Svitavy. Jeden takový objekt se nachází u železniční trati nedaleko vlakového nádraží. Někdejší silo už ale brzy zmizí.

Dalibor zazpívá v domě zbrojnošů

Svojanov /POZVÁNKY/ - Historickou památkou se o víkendu ponesou sváteční písně. Na předposlední den letošní turistické sezony je připravený tradiční adventní koncert.

Vodárenský les zve k procházkám

Svitavy - Nejen Svitavané, ale i další návštěvníci města mají k dispozici další zajímavý kout, kam mohou vyrazit za poznáním nebo jen na procházku. Ve vodárenském lese je otevřený další úsek naučné stezky.

FOTO: Zajděte na vánoční výstavu do Světlanky

Svitavy - Drobnosti pro radost i pod stromeček. Uživatelé svitavského centra denních služeb Světlanka představují své výrobky na tradiční vánoční výstavě.

FOTO: Kluci a holky pletli vánočky, pouštěli lodičky

Svitavy - Městským muzeem se v úterý nesly dětské hlasy, ale také vůně vánočního cukroví. Muzejníci totiž pro zájemce připravili reprízu adventní neděle.

Budou to dělat ve třech. Zahrajte si o vstupenky!

Březová nad Svitavou – /SOUTĚŽ/ Nová zábavná divadelní show o vztazích, lásce i sexu spojila dohromady nesourodou trojici, Ivana Vyskočila, Lukáše Langmajera a Evu Decastelo. Na programu ji má také restaurace Pohoda, a to 12. prosince od 19.30 hodin.

Starostové a kraj předložili jasné požadavky na vládu

Květná – Za zavřenými dveřmi diskutovali v pátek zástupci kraje, parlamentu, ministerstva obrany a starostové obcí o převozu munice z Vrbětic do areálu v Květné.

Svitavy: jarmark, hnízda i baňky

Svitavy – Na druhou adventní neděli je ve městě připravený celodenní program. Lidé budou mít opět z čeho vybírat.

Hrad Svojanov zase zdobí psaníčka

Svojanov – Historická památka má návštěvníkům stále co nabídnout. Tentokrát se mohou kochat obnovenými sgrafity.

Odstraňování bariér v ulicích je v plánu také na příští rok

Svitavy – Ve městě se už několik let věnují odstraňování překážek, které zdravotně postiženým lidem stěžují pohyb. Ve Svitavách upravují komunikace, přechody i nájezdy na chodníky.

Pomozte charitě pořídit auto 
pro mobilní sestřičku

Litomyšl – Lidé mají přirozenou touhu pomáhat. Potřebují nicméně možnost volby a jistotu, že pomáhají dobře. Přesto si svůj „srdeční projekt" k podpoře aktivně vyhledává jen málokdo z nás.

Sebrala čtyřicet tisíc korun. „Lákalo mě to,“ hájí se žena

Svitavy – Policistům se podařilo během necelých čtyřiadvaceti hodin vypátrat zloděje, který má na svědomí krádež peněz z neuzamčeného vozidla.

Franta Černý opět zahraje dárcům krve a krevní plazmy

Svitavy – V alternativním klubu Tyjátr se ve čtvrtek 4. prosince uskuteční už tradiční předvánoční setkání s těmi, kteří dokážou darovat lidem to nejcennější.

Vánoční stromy září po celém okrese

Svitavy – Na náměstích a návsích po celém Svitavsku se o víkendu rozzářily symboly Vánoc. Někde v tichosti, jinde s velkou parádou.

Kříž a zvonice připomínají hradní kapli svaté Kateřiny

Svojanov – Málokdo z návštěvníků jedné z nejoblíbenějších historických památek v Pardubickém kraji si při procházkách kolem zříceniny u břitové věže uvědomí, že zde bývala hradní kaple. Tuto skutečnost dokládá dřevěný kříž a zvonička.

Svitavy oslaví titul sportem

Svitavy – Banyoles či La Palma del Condado ve Španělsku, Lepoglava v Chorvatsku, Olecko v Polsku. To jsou města v Evropě ze stejné kategorie, kam patří také Svitavy. Mohou se totiž pochlubit titulem Evropské město sportu.

Muž utekl z taxíku, za svezení nezaplatil

Svitavy – Policisté řeší neobvyklý případ, za kterým stojí neplatící zákazník.

Na návštěvníky hradu už dýchají Vánoce

Svojanov – Vánoční svátky se kvapem blíží. Poznají to i návštěvníci hradu Svojanov. Historické sídlo je svátečně vyzdobené a provoněné vanilkou a skořicí z vánočního pečiva či jehličí.

Přijďte poznat vietnamskou kulturu

Svitavy – Ve městě žije početná vietnamská menšina, o které většina z nás mnoho neví. Svitavská charita proto připravila zajímavý večer, ve kterém se zájemci dozvědí o vietnamské kultuře, ale také o přírodních krásách této asijské země.

Ve Svitavách obnovují kanalizační sítě za miliony

Svitavy – Městu se podařilo získat dotaci na rekonstrukci kanalizace. S pracemi začali dělníci ještě v listopadu.

Prohlédněte si se sváteční pohodou zámek v Litomyšli

Litomyšl - Zámek otevře v adventní době své vánočně vyzdobené pokoje.

Hrad uvítá návštěvníky ve svátečním hávu

Svojanov – Vůně cukroví a perníčků, ale také jehličí. Vánoční stromeček, spousta dárků a dalších dekorací. To vše čeká na návštěvníky hradu v období adventu.

Přijďte si vyrobit tradiční vrkoč na váš sváteční stůl

Polička – Muzejníci připravili pro zájemce na sobotu adventní dílničku. V prostorách Centra Bohuslava Martinů si mohou vyrobit vrkoč na sváteční stůl.

Advent provoní náměstí a radnici

Moravská Třebová – O první adventní neděli provoní náměstí punč a zavládne sváteční atmosféra. Nebudou chybět vánoční koledy a písničky, ani živý betlém.

Vánoční výstava nabídne obrazy a hračky

Svitavy – Muzejníci finišují s přípravou vánoční výstavy. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na pestré obrazy a malované figurky.

Teplo získané z kompostu vytopí skleník

Moravská Třebová – Stane se Jakub Stejskal prvním českým králem zelené energie? Kdo ví. Každopádně má k tomu dobře našlápnuto. Rozjel totiž biomilíř. Energii získává z větví a trávy.

Betlémy stále žijí, není to jen několik figurek

Polička – V Centru Bohuslava Martinů už mají Ježíška v jesličkách. Muzejníci totiž připravili výstavu betlémů, kterou nazvali „Jesličky z Poličky".

Historická památka ukázala návštěvníkům obnovená sgrafita z šestnáctého století

Svojanov – Všímavým návštěvníkům hradu se v sobotu naskytl zajímavý pohled na část obnovených sgrafit.

FOTO: Varhany rozezněly celý chrám

Moravská Třebová – Na čtyři roky utichly romantické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Kostelním náměstí. Důvodem byla jejich generální oprava. V sobotu ale lidé opět uslyšeli jejich hlas, který se nesl chrámovou lodí.

FOTO: Svitavský rybník nezklamal, rybáři vylovili patnáct tun ryb

Svitavy – Sto padesát metráků ryb. Takový byl výsledek pátečního výlovu Svitavského rybníka.

Nakupují na burze a ušetří

Moravská Třebová – Radní nejdříve začali šetřit výběrem dodavatele energií, poté elektronickými aukcemi. Letos přešli na nákup prostřednictvím komoditní burzy.

První kamion s humanitární pomocí už dorazil na Ukrajinu

Svitavy – Dobří lidé ještě žijí. I tak by se dalo hovořit o těch, kteří nemyslí jen na sebe a přispěli na dobrou věc.

Ve Svitavách zazní Československá hymna

Svitavy – Od sametové revoluce uplynulo pětadvacet let. Ve Svitavách si ji v pondělí připomenou hudbou i dobovými filmovými záběry.

Přijďte se poradit o cukrovce s odborníky

Svitavy – Svitavská nemocnice připravila na celý příští týden preventivní akci. Odborníci se budou věnovat lidem, kteří se chtějí dozvědět více informací o svém zdravotním stavu a hlavně o diabetu.

David Šimek získal důvěru ve Svitavách na další čtyři roky

Svitavy – Město má od středečního podvečera nové vedení města. Staronovým starostou zastupitelé zvolili Davida Šimka. Nová je také rada.

Radiměřské školy ušetří peníze na energiích

Radiměř – Mateřská škola dostala novou fasádu. Zateplení a výměna oken zajistí snížení nákladů na energie.

Na třebovské radnici je jasno

Moravská Třebová – Město je prvním v okrese, kde už mají potvrzené složení nového zastupitelstva a rady. O pondělní první schůzi nových zastupitelů byl velký zájem.

FOTO: Pacienti u polikliniky pohodlně zaparkují

Svitavy - Parkoviště u polikliniky ve Svitavách už zase mohou pacienti plně využívat. Počet míst se jeho rekonstrukcí a rozšířením zdvojnásobil.

Pavel Vácha: Lidé by neměli zapomínat

Polička – /ROZHOVOR/ Fotograf Pavel Vácha na svých snímcích přibližuje dění od listopadu 1989 do jara 1990. Jak na události vzpomíná?

Návštěvníci Kristýna a Jiří žasli. Na hradě padl rekord

Svojanov – Moment překvapení čekal na nicnetušící mladý pár, který si přijel prohlédnout historické sídlo. V letošní návštěvnické sezoně jejich vstupenky totiž nesly pořadová čísla padesát tisíc a padesát tisíc jedna.

Vzpomínejte s Deníkem na rok 1989

Svitavy - Už za několik dní si připomeneme události, ke kterým došlo v roce 1989. Letos už to bude pětadvacet let, kdy studenti odstartovali sametovou revoluci.

Fotografie Pavla Váchy vybavují vzpomínky

Polička – Ve městě si připomínají pětadvacáté výročí od událostí, které vedly ke konci komunistické nadvlády a ke svobodě. Tradiční program Listopadání, který během celého měsíce nabídne řadu akcí připomínajících život v totalitě a revoluční rok 1989, odstartovala vernisáž výstavy fotografií Pavla Váchy.

Ulice v Lánech střeží kamera

Svitavy – Na jednom z paneláků na svitavském sídlišti v Lánech je nově umístěná otočná webová kamera. Díky vyspělé digitální technologii dokáže zabírat široké okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT